foto

Alexander Payne

  • nar. 10.2.1961 (59 let)
    Omaha, Nebraska, USA

Biografie

Studoval španělštinu a historii a roku 1990 úspěšně absolvoval filmová studia na prestižní Kalifornské univerzitě (zde se mimo jiné setkal s českým režisérem Jiřím Weissem). Počátkem 90. let byl zaměstnán jako scenárista ve studiu Universal, žádný z jeho výtvorů ale nebyl zrealizován. Nedávno se jako už výrazná postava amerického filmu podílel na povídkovém PARIS, JE T´AIME (2006) – s pověstí režiséra a scénáristy, který má v Hollywoodu právo rozhodovat o definitivní podobě svých snímků a od studia má nebývale vřelou podporu.

Na Olymp Hollywoodu ho totiž dva roky předtím vynesla BOKOVKA (2004), tragikomické loučení se svobodou s příchutí vína. Melancholický výlet s typově přesnými herci získal Oscara za nejlepší adaptovaný scénář a Zlatý glóbus za nejlepší film a rovněž za scénář.

Zásadní pro jeho kariéru bylo setkání s Jimem Taylorem (bydleli spolu už za časů studií v Los Angeles), společně upravovali scénář k úspěšné komedii FOTR JE LOTR (2000) a byli i u peripetií s neustálým obměňováním verze scénáře ke třetímu JURSKÉMU PARKU (2001). Spolu pak napsali scénář i k Payneově černém debutu OBČANKA RUTH (1996), ironickému pohledu na otázku potratů. Od té doby se od sebe nehnuli.

Na první výrazný úspěch čekali nedlouho. Pekelně černá satira KDO S KOHO (1999) získala nominaci na Oscara za scénář a do povědomí diváků i producentů hlouběji vpravila tehdy třiadvacetiletou Reese Witherspoon (nominace na Zlatý glóbus). Vypráví o jedněch středoškolských volbách do studentské rady a jejím černočerném zákulisí.

V následujícím snímku O SCHMIDTOVI (2002) už komediální prvky ustupují do pozadí a větší roli v něm hraje rozčarování a hořkost. Jack Nicholson v něm ztvárnil vyhaslého důchodce, který v "nemilosrdné" kritice amerického snu doufá po smrti manželky v lepší příští. Výsledkem je vedle mírné žánrové nevyhraněnosti Zlatý glóbus za scénář a pro bravurního Nicholsona nebo nominace na Zlatou palmu v Cannes za režii.

Nedávno se v komedii KDYŽ SI CHUCK BRAL LARRYHO (2007) vydal pouze jako scénárista (opět s Taylorem plus velice průměrným Barrym Fanarem) na horkou půdu serióznějšího námětu, ale na nepovedeném výsledku jakoby se jeho oscarová ruka nepodílela – a Zlaté maliny se jen třesou. Ze soukromí režiséra, který ukazuje Ameriku v jiném světle, stojí za zmínku manželství s herečkou Sandrou Oh (vedle půvabné Stephanie z Bokovky úspěšný seriál Chirurgové), které však roku 2005 po dvou letech ztroskotalo.

Michal "castor" Kočí

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2014 86. Annual Academy Awards (TV pořad)
Oscar's Red Carpet 2014 (TV pořad)
2012 2012 Film Independent Spirit Awards, The (TV pořad)
84. Annual Academy Awards (TV pořad)
2005 The 77th Annual Academy Awards (TV pořad)
1999 Turn Ben Stein On (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(34)