foto

Chris Sanders

  • nar. 15.3.1960 (60 let)
    Colorado, USA

Biografie

Christopher Michael „Chris" Sanders je americký režisér animovaných filmů, ilustrátor a scénárista, často také propůjčuje hlas nejen svým animovaným postavám.

Svoji kariéru odstartoval jako návrhář postav, umělecký režisér a výtvarník. K filmu se poprvé dostal v roce 1990 jakožto odborník přes vizuální stránku díla. Osm let nato spolupracoval s Ritou Hsiao na scénáři k animovanému filmu Legenda o Mulan.  Navrhl také postavy do Disney filmů Lví král a Kráska a zvíře.

Pod záštitou studia Disney natočil v roce 2002 známou animovanou komedii LILO & STITCH a sám propůjčil hlas hlavní postavě. Pro velký úspěch tohoto filmu (za jehož režii byl Sanders nominován na Oscara) o rok později režíroval stejnojmenný seriál (LILO & STITCH: THE SERIES). Tím jeho režisérská práce pro studio Disney skončila. Následně dostal nabídku ze studia DreamWorks Animation, kde společně s Deanem DeBloisem v roce režíroval animované fantasy JAK VYCVIČIT DRAKA (uvedeno v roce 2010), za což byl nominován na Oscara. V pokračováních tohoto úspěšného snímku se s ním ale momentálně nepočítá.

Zatím posledním uvedeným Sandersovým filmem je animovaný film dějově situovaný do pravěku, CROODSOVI, který režíroval společně s Kirkem De Micco. Své hlasy postavám propůjčili např. Nicolas Cage, Ryan Reynolds nebo Emma Stone. Film přišel do kin letos (tedy v roce 2013).

Kromě práce u filmu je Chris Sanders také autorem populárního komiksu „Kiskaloo", uveřejnění pokračování se ale stále odkládá.

Pavlína "Estrellita" Průšová

Režijní filmografie

Filmy

2020 Volání divočiny
2013 Croodsovi
2010 Jak vycvičit draka
2002 Lilo & Stitch

TV seriály

2003 Lilo a Stitch (TV seriál)

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2014 86. Annual Academy Awards (TV pořad)
Oscar's Red Carpet 2014 (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(28)