foto

Ji-ah Lee

  • nar. 2.2.1978 (43 let)
    Soul, Jižní Korea

Biografie

Mezi dnešní hereckou smetánkou třpytícího se jihokorejského filmového průmyslu nenajdete snad jedinou herečku, o níž by se v bulváru psalo méně. Sang-eun Kim dbala vždy na to, aby její soukromí bylo opravdu jen její. Jenže ne vždy se to podařilo přesně tak, jak by sama bývala si půvabná herečka překvapovala. Jsou nicméně okamžiky, jímž čelit člověk přinejmenším jednou za celý život čelit prostě musí. V roce 2004, v níž se na své turistické cestě zastavila na území Jihokorejské republiky, měla možnost objevit se v krátkém reklamním spotu tamější telefonní společnosti LG Telecom. Během natáčení se střetla se svým budoucím hereckým kolegou, tehdy již dobře známým hercem Yong-joon Bae (April Snow (2005), The Legend (2007)). Abychom si ale vyjasnili vše hned na začátku; Sang-eun žila na úkor otcových obchodních akvizic po dobu více jak deseti let ve Spojených státech amerických. Konkrétně od roku 1993. Navštěvovala prestižní uměleckou univerzitu Pasadena Art Center College of Design a shodou okolností se ve stejném roce seznámila i se svým budoucím manželem, ikonickým jihokorejským populárním zpěvákem Seo Taiji, který v dané době reprezentoval svoji uměleckou tvorbu živým vystoupením v Los Angeles.

Do Jihokorejské republiky se herečka vrátila až zkraje roku 2005, legální cestou si změnila jméno, aby se hned ve své první televizní roli objevila v jednom z nejnákladnějších televizních seriálu tehdejší doby The Legend (2007). Seriál si získal neskutečnou diváckou sledovanost. Herečka se v roli drobné rozpustilé vesnické raubířky s osudem propleteným s osudem celé říše dokázala zviditelnit natolik, aby se v následujícím roce objevila v další úspěšné televizní sérii Beethoven Virus (2008). Vzestupná herecká kariéra ji na tváři nepřidávala jistě tolik vrásek, jako její rozpadající se manželství, které se později stalo nejpropíranějším tématem jihokorejského bulváru. Ji-ah měla tu smůlu, že se zamilovala do populárního pop/rockového zpěváka Seo Taiji. Dvojice se bez mediálních proklamací vzala tajně v roce 1997, aby se jen o devět let později ve zlém rozešla. V roce 2006 podala u kalifornského soudu v Santa Monice Ji-ah svoji první žádost o rozvod, zdůvodněnou nepřekonatelnými rozdíly v jejich vzájemném pohledu na společný partnerský život. Oba jsou přeci jen naprosto rozdílné osobnosti; Seo je ikonickou osobností, vyhledávající společnost lidí, přímo davy lidí, z nichž čerpá inspiraci, energii a vůbec vše, co jej dělá slavným, zatímco Ji-ah je skromnou, snad lehce introvertní ženou, která i přes svoji krásu trpí nepříjemným onemocněním, postihující pokožku její tváře. Velice komplikovaný rozvod, který se táhl od Kalifornie až po Jižní Koreu, trval několik let, a zatímco Seo Taiji byl svými právníky zcela mylně přesvědčen, že je od roku 2006 zákonně rozvedeným mužem, platnost soudního nařízení vzešla v platnost až v roce 2009. Jenže ani to nebyla tak úplně pravda, protože žádost neprojednával jen soud v Santa Monice, ale také soud v hlavní jihokorejské metropoli. A ten si s některými verdikty dal přeci jen trochu víc práce.

Po romantické komedii The Relation of Face, Mind and Love (2009), v němž úspěšný architekt hledá tu svoji vysněnou, se Ji-ah objevila v dalším veleúspěšném televizním seriálu, Athena: Goddes of War (2010). Tím si v roli iniciativní agentky tajné jihokorejské služby, která se pro ránu nebojí jít si příliš daleko, potvrdila status úspěšné herečky na vzestupu. A to i díky faktu, že se zřekla zástupu hereckého dubléra a všechny bojové a kaskadérské scény odehrála sama. A když se jednoho krásného letního dne po boku svého hereckého kolegy Woo-seong Jeong (Cold Eyes (2013), Scarlet Innocence (2014)) objevila v roce 2011 v Paříži, jejich společná fotografie, zachycená podivným turistou, obletěla celý internet, aby tak zavdala na další sadu bulvárních klepů o tom, kdo s kým ze slavných právě randí. V téže době se ale v jihokorejském deníku Sports Seoul objevila později nechvalně proklamovaná zpráva o hereččině rozvodu se slavným zpěvákem. Zpráva odstartovala obrovské mediální šílenství, které se zvětšilo po podezřelém úniku oficiálních žádostí dvojice o rozvod, v nichž Ji-ah požadovala několikamiliardové odškodné za nevyplacené alimenty. I díky celé této psychicky velmi náročné kauze, která hereččin život doslova roztrhala na malinké kousíčky, rozhodla se Ji-ah atraktivního herce Woo-seong opustit a na osm měsíců se oprostit od celého světa, pokradmu pokukujícího po další senzaci, poodkrývající její osobní život, který patří jen ji samotné a nikomu jinému.

'Vždycky jsem si myslel, že oba dva jsou svobodní. O jejich vztahu, či dokonce sňatku, jsem neměl ani to sebemenší ponětí. Ani ve snu by mě něco takového nenapadlo.' Nechal se v tehdejším rozhovoru slyšet jeden z jejich nejbližších přátel.

Svůj návrat oslavila Ji-ah rolí v televizním seriálu Me Too, Flower! (2011). Po vypršení pětileté smlouvy se zastupující hereckou společností KeyEast se herečka z kraje roku 2012 upsala mediální společnosti Will Entertainment, díky níž se objevila v hlavní roli romantického televizního seriálu Thrice Married Woman (2012).

I nadále si Ji-ah své soukromí hlídá víc než pečlivě. Minulost ji naučila dávat si pozor na všechny a na všechno. A jak sama v pozdějším rozhovoru uvedla, číst o sobě a svém životě na internetu, bylo to největší ponížení jejího života.

Ian "Conspi" Maitner

Herecká filmografie

Filmy

2016 Moosoodan
2011 Athena: Bohyně války
2009 Nae noone kkongkkakji

TV seriály

2021 Penteuhauseu (TV seriál)
Episode 12 (S02E12)
Episode 11 (S02E11)
Episode 10 (S02E10)
další epizody (14)
2020 Penteuhauseu (TV seriál)
Episode 19 (S01E19)
Episode 18 (S01E18)
Episode 17 (S01E17)
další epizody (19)
2018 Naeui ajeossi (TV seriál)
Episode 16 (E16)
Episode 15 (E15)
Episode 14 (E14)
další epizody (16)
Oneuleui tamjeong (TV seriál)
Episode 16 (E16)
Episode 15 (E15)
Episode 14 (E14)
další epizody (16)
2016 Deuramawoldeu (TV seriál)
2015 Seolryeonhwa (TV seriál)
2013 Sebun gyeolhonhaneun yeoja (TV seriál)
2011 Nado, kkot! (TV seriál)
Episode 15 (E15)
Episode 14 (E14)
Episode 13 (E13)
další epizody (15)
2010 Atena : jeonjaengui yeosin (TV seriál)
2009 Seutail (TV seriál)
Telecinema (TV seriál)
2008 Betoben baireoseu (TV seriál)
Episode 18 (E18)
Episode 17 (E17)
Episode 16 (E16)
další epizody (18)
2007 Taewangsasingi (TV seriál)

Host

TV pořady

2011 힐링캠프, 기쁘지 아니한가 (TV pořad)
2007 무릎팍 도사 (TV pořad)

Fanoušci tvůrce