Reklama

Reklama

Fred Raupach

Fred Raupach

nar. 1908
Hirschberg, Slezsko, Německo

zem. 1942
neznámo kde

Biografie

Fred Raupach se narodil v Hirschbergu ve Slezsku (dnes polská Jelenia Góra). Když měl tři roky, přestěhovala se jeho rodina nejprve do Kolína, pak Lucemburku a na počátku první světové války se vrátila do Německa.

Začínal jako zedník, studoval zemědělství a měl se stát zeměměřičem ve velkém zemědělském provozu. Nabídku však nepřijal a pracoval jako tkadlec. Později se odstěhoval do Berlína a živil se jako kovář, zámečník, klempíř, tesař, účetní, cihlář či maloobchodník s minerálkami.

Nakonec napsal řediteli divadla v Görlitz a dokázal se dobře uvést. Navštěvoval divadelní školu a zároveň získal angažmá ve Starém divadle v Lipsku, kde si zahrál například v Shakespearově hře „Hamlet“ (1934). V září roku 1934 se Raupach dostal do Městského divadla v Halle, kde jej objevila filmová společnost. Získal roli v prvním zvukovém filmu, který zpracovával knižní předlohu německého spisovatele Karla Maye. Ve svém jediném snímku, Ve stínu Padišaha (1935), ztvárnil Karu ben Nemsího, postavu, kterou v 60. letech 20. století evropskému publiku zpopularizoval americký herec Lex Barker, představitel legendárního Old Shatterhanda.

Během druhé světové války byl Fred Raupach povolán do wehrmachtu a padl na bojišti v Sovětském svazu v roce 1942.

Petr "cheyene" S.

Herec

Filmy
1935

Ve stínu Padišaha

Ovládací panel

Reklama

Reklama