foto

Robert Wall

  • nar. 22.8.1939 (80 let)
    California, USA

Biografie

Rodilý kaliforňan Robert Alan Wall známější pod zkrácenou formou svého jména Bob Wall vstoupil do filmových dějin jako oblíbený "záporák" z akčních kung-fu snímků 70. let a blízký spolupracovník legendární hongkongské hvězdy Bruce Lee.

Bob Wall patřil k průkopníkům orientálních bojových umění ve Spojených státech. Původně studoval tradiční okinawské karate v němž dosáhl mistrovského stupně a stal se uznávaným přeborníkem v těžké váze. V r.1966 založil spolu s Joe Lewisem slavné kalifornské Sherman Oaks Karate Studio, kde trénovala i řada hollywoodských celebrit. O dva roky později Bob přenechal svůj podíl ve studiu svému velkému příteli Chucku Norrisovi. V r.1970 Bob vyhrál v USA mistrovství v profesionálním karate. Později začal pod vedením Chucka Norrise praktikovat ještě starý korejský styl Tang Soo Do, v němž rovněž dosáhl černého pásu.

Na počátku 70. let se velmi spřátelil s tehdy začínajícím Brucem Lee a ten se rozhodl Bobových bojových schopností, drsného výrazu ve tváři a 188 cm vysoké postavy využít na filmovém plátně. Poprvé se spolu objevili i s Chuckem Norrisem ve snímku CESTA DRAKA z r.1972, který Bruce režíroval. Jejich další spoluprací byl o rok později akční film PŘÍCHOD DRAKA, kde Wall ztvárnil úlohu zákeřného bodyguarda O´Harry. Tato role jej asi nejvíce proslavila. Po Bruceově předčasné smrti Bob Wall ještě pomohl realizovat jeho nedokončený projekt GAME OF DEATH, jenž vyšel v r.1978. Poté se už před kameru vracel jen sporadicky. Mohly jsme jej ještě vidět v několika filmech s Chuckem Norrisem, objevil se i v jedné epizodě seriálu "WALKER TEXAS RANGER".

Robert Wall se i v pokročilejším věku stále udržuje ve fantastické fyzické kondici. Je známo, že se nemá příliš v lásce s jinou akční hvězdou Stevenem Seagalem. Před časem dokonce vyzval o 12 let mladšího Seagala na otevřený souboj v ringu. Proslulý lamač loktů, však jeho nabídku odmítl.

Bob Wall je kmotrem kalifornského herce Freddie Prinze juniora.

Lukáš "Vojcl" Vojáček

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2009 Actors Entertainment (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky