foto

Horst Tappert

  • nar. 26.5.1923
    Elberfeld, Německá říše
  • zem. 13.12.2008 (85 let)
    Mnichov, Německo

Biografie

Seriál Derrick patřil řadu let k nejúspěšnějším počinům německé televize ZDF a představitel titulní role, herec Horst Tappert, se stal dobře známou tváří v desítkách zemí světa. Horst Tappert pocházel z města Elberfeld, které je dnes součástí většího sídla Wuppertal poblíž Düsseldorfu. Narodil se do rodiny úředníka, po základní škole studoval v letech 1937-1940 na obchodní škole a poté narukoval do wehrmachtu.

Sám Tappert o své službě za druhé světové války mluvil nerad a jen zřídka, například v roce 1998 v rozhovoru uvedl, že byl zdravotníkem. Až pět let po jeho smrti vyšlo najevo, že byl příslušníkem záložních oddílů SS. Na konci války byl krátce v zajetí, po návratu do Německa zužitkoval své předchozí vzdělání a začal pracovat jako účetní v divadle ve Stendalu nedaleko Berlína. Tamní umělecký ředitel jej brzy přesvědčil, aby se stal hercem a po absolvování hereckých kurzů začal Horst Tappert profesionální uměleckou dráhu. V krátkém sledu vystřídal divadla v Göttingenu, Kasselu, Bonnu, krátce působil i ve svém rodišti ve Wuppertalu (1953-1956), nakonec se trvale usadil v Mnichově. Ze známých divadelních her s Tappertovou účastí připomeňme díla moderních autorů (Smrt obchodního cestujícího, Dvanáct rozhněvaných mužů, Čekání na Godota, Fyzikové, Žebrácká opera), hrál také v osvědčené německé klasice (Goethe, Schiller).

Poprvé se před kamerou mihnul již v roce 1950 (ŽENSKÝ LÉKAŘ DR. PRÄTORIUS – Frauenarzt Dr. Prätorius, 1950), častěji ale začal filmovat až na přelomu 50. a 60. let. Z několikeré spolupráce s režisérem Kurtem Hoffmannem připomeňme film MY, ZÁZRAČNÉ DĚTI (Wir Wunderkinder, 1958), v němž hrál učitele Schindlera. Mezitím navázal spolupráci i s televizí a hrál v seriálech nebo adaptacích slavných divadelních her. V televizi si ostatně také poprvé vyzkoušel roli detektiva v pětidílném seriálu PŘÍLIŠ MNOHO KUCHAŘŮ (Zu viele Köche, 1961). Horsta Tapperta si oblíbil také rozhlas a v 50. a 60. letech za mikrofónem natočil desítky rozhlasových her.

Po účasti v dobově oblíbených muzikálových veselohrách se v 60. letech zviditelnil několika filmy kriminálního žánru, u nás jsme jej mohli vidět jako gangstera Charlese Andersona v jednom z příběhů o Jerry Cottonovi (CHLADNOKREVNĚ PŘEDLOŽENÝ ÚČET – Die Rechnung – eiskalt serviert, 1966), krátce nato se dostal k velkým rolím ve zfilmovaných příbězích Edgara Wallace, v nichž dvakrát opět hrál policejního inspektora (DER GORILLA VON SOHO, 1968; DER MANN MIT DEM GLAUSAGE, 1969). Mezitím v roce 1967 opustil stálé angažmá v mnichovském divadle Münchnerkammerspiele a od té doby byl hercem na volné noze.

Zásadní přelom v Tappertově kariéře nastal v roce 1974, kdy si na něj vzpomněl filmový a televizní producent Helmut Ringelmann, s nímž již dříve spolupracoval. Tady se začala psát historie legendárního seriálu DERRICK, jehož první epizoda měla premiéru v říjnu 1974. Horst Tappert se jako vrchní inspektor Derrick stal známým nejen v Německu, ale i v zahraničí, televize ZDF prodala seriál do více než stovky zemí, řada dílů se vysílala i u nás. S přibývajícími roky se seriálu často vyčítala slabá akčnost, ale na sledovanosti se to nijak neprojevovalo. Inspektor Derrick jen zřídka vytahoval revolver, jeho práce spočívala v myšlenkové analýze a přitom si vždy dokázal zachovat noblesní chování ladící k perfektnímu oblečení.

Seriál Derrick měl celkem 281 dílů a natáčel se bezmála čtvrtstoletí (1974-1998), ukončen byl v podstatě na Tappertovu žádost, který už se ve svých pětasedmdesáti letech cítil na roli starý. Derricka se točilo zhruba deset dílů ročně (každý trval cca 60 minut) a logicky to znamenalo utlumení všech dalších Tappertových aktivit. V návaznosti na úspěch Derricka obdržel Horst Tappert několik ocenění, nejen v Německu, ale také v Rakousku nebo Itálii. V roce 1998 obdržel nejvyšší německé státní vyznamenání, Spolkový kříž za zásluhy I. třídy.

Poslední léta života strávil střídavě v Mnichově a v Norsku, kde zakoupil pozemek s domem a v norských fjordech se oddával své vášni v rybaření. Horst Tappert se po dvou krátkých nevydařených manželstvích potřetí oženil v roce 1957 s Ursulou Pistor, která byla jeho životní partnerkou až do smrti. Z prvních dvou manželství měl tři děti, s nimiž se v době jejich vyrůstání stýkal jen zřídka. Dcera Karin a syn Gary již nežijí, prostřední syn Ralph je soukromým docentem na univerzitě v Cáchách. Horst Tappert zemřel v nemocnici v Mnichově na následky četných zdravotních komplikací 13. prosince 2008 ve věku 85 let.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

2004 Derrick - Die Pflicht ruft!
2003 Herz ohne Krone (TV film)
2000 Der Kardinal - Der Preis der Liebe (TV film)
1992 Derrick contre Superman (TV film)
1978 Unsere kleine Welt (TV film)
1974 Auch ich war nur ein mittelmäßiger Schüler
Plus minus null (TV film)
1973 Fall nicht in den Schwanensee (TV film)
Gabriel (TV film)
1972 Der Todesrächer von Soho
Frau bleibt eine Frau, Eine (Zehn Geschichten mit Lilli Palmer) (TV film)
Hoopers letzte Jagd (TV film)
1971 Bleib sauber, Liebling
Der Kapitän
Der Teufel kam aus Akasava
Männer aus zweiter Hand (TV film)
Sie tötete in Ekstase
Und Jimmy ging zum Regenbogen
Yester - der Name stimmt doch? (TV film)
1970 August der Starke - Ein ganzes Volk nennt ihn Papa (TV film)
Industrielandschaft mit Einzelhändlern (TV film)
Inspektor Perrak greift ein
1969 Das schönste Fest der Welt (TV film)
Der Mann mit dem Glasauge
Sieben Tage Frist
Transplantation (TV film)
1968 Der Gorilla von Soho
Der Hund von Blackwood Castle
Heißer Sand auf Sylt
Kriminalistické muzeum - Stopa pneumatiky (TV film)
1967 Die große Postraub
Ein Riß im Eis (TV film)
Heinrich IV. (TV film)
Liebe für Liebe (TV film)
1966 Chladnokrevně předložený účet
Das Ganz große Ding (TV film)
Der Kinderdieb (TV film)
Der schwarze Freitag (TV film) - vyp.
Mann aus Melbourne, Der (TV film)
Tag in Paris, Ein (TV film)
Velká vlaková loupež (TV film)
1965 Der Spielverderber - Das kurze, verstörte Leben des Kaspar Hauser (TV film)
Die Reise (TV film)
Judith (TV film)
Reine Haut, Eine (TV film)
Tatort (TV film)
1964 Aussichtsturm, Der (TV film)
Elektra (TV film)
Leonce und Lena (TV film)
Sechs Personen suchen einen Autor (TV film)
1963 Das tödliche Patent (TV film)
Dr. Joanna Marlowe (TV film)
Zwei Whisky und ein Sofa
1962 Die Rache (TV film)
Er kann's nicht lassen
1961 Amphitryon (TV film)
Küß mich Kätchen (TV film)
Schöner Tag, Ein (TV film)
1959 Das Schöne Abenteuer
Engel, der seine Harfe versetzte, Der
Jacqueline
1958 Die Trapp-Familie in Amerika
Helden
My, zázračné děti
1957 Soledad (TV film)
1956 Die Tochter des Brunnenmachers (TV film)
1950 Frauenarzt Dr. Prätorius

TV seriály

1974 Derrick (TV seriál)
1963 Das Kriminalmuseum (TV seriál)
1962 Halstuch, Das (TV seriál)
1961 Zu viele Köche (TV seriál)

Dokumentární

2013 Die Gentlemen baten zur Kasse - a.z.
2011 German Grusel - Die Edgar Wallace-Serie (TV film) - a.z.
2001 In 80 Jahren um die Welt (TV film)
1984 Cinématon

Režijní filmografie

TV seriály

1974 Derrick (TV seriál)

Host

TV pořady

1997 hallo deutschland (TV pořad)
1981 Rudis Tagesshow (TV pořad)
1980 Heut' abend (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky