foto

Mylène Farmer

  • nar. 12.9.1961 (59 let)
    Montréal, Quebec, Kanada

Biografie

Francouzská zpěvačka a skladatelka Mylène Farmer se narodila jako Mylène Marie Gautier v Pierrefords (dnes městská část Montrealu) v kanadském Québecu 12. září 1961. Do Francie, rodné země jejích rodičů, se vrátila ve svých osmi letech, kdy se s rodinou usadila na pařížském předměstí Ville d’Avray, kde prožila své dětství. Její otec Max byl nadšeným chovatelem koní a přál si, aby z Mylène vyrostla stájová instruktorka. Mylène však nadchlo herectví a její otec nakonec svolil, aby mohla absolvovat tříletý kurz v herecké škole Cours Florent v Paříži. Své umělecké jméno Farmer si později si vybrala jako poctu svému idolu, hollywoodské herečce 30. let Frances Farmer.

Zlomovým rokem v životě Mylène Farmer se stal rok 1984, kdy prostřednictvím inzerátu odpověděla na nabídku spolupracovat na krátkém filmu, na kterém pracoval skladatel a filmař Laurent Boutonnat. Brzy se z nich stali přátelé a začali společně psát hudbu a točit ke svým písním krátké filmy, svým způsobem podobné těm, jako v té době točili např. Michael Jackson nebo Madonna. Ještě v roce 1984 vyšla píseň MAMAN A TORT, ke které byl natočen krátký videoklip. O dva roky později, roku 1986, vyšla Mylène Farmer její debutová nahrávka Cendres de lune, na které spolupracovala s Boutonnatem. V rámci této nahrávky vznikla i řada krátkých filmů s nákladnou produkcí a bohatými kostýmy, jako např. LIBERTINE nebo TRISTANA. V roce 1988 přišlo na svět druhé album Ainsi soit je… Natáčení filmů pokračovalo i v rámci této desky a jejich autorem byl opět Laurent Boutonnat. Mezi nejzdařilejší lze zařadit sedmnáctiminutový film k písni POURVU QU'ELLES SOIENT DOUCES (1989). Mylène Farmer se po svém druhém albu zařadila mezi nejprodávanější a nejznámější umělce ve Francii, stala se i hvězdou televizních reklam a účinkovala v různých televizních vystoupeních.

Její největší, celoevropský úspěch však přišel teprve s třetím řadovým albem L’autre v roce 1991. Opět bylo natočeno množství dlouhých, nápaditých videoklipů, jako např. DÉSENCHANTÉE, REGRETS, JE T‘AIME MÉLANCOLIE nebo ostře cenzurovaný BEYOND MY CONTROL (zde bych rád upozornil na jistou podobnost s filmem Larse von Triera ANTIKRIST). Na tomto albu se ještě více opřela do kritiky okolního světa, ženské role ve společnosti nebo náboženství a sexu. Vlnu nevole zvedl i film k písni QUE MON COEUR LÂCHE (1992) svojí kritikou katolicismu a v němž vystoupil i Michael Jackson. V roce 1991 odjíždí Mylène Farmer poprvé na delší dobu do USA, po incidentu jež se stal 14. listopadu, kdy jeden z fanoušků, kterému neodpověděla na jeho dopisy, vtrhl do vydavatelství Polydor a zastřelil jejího vydavatele.

Roku 1994 vytvořila Mylène Farmer roli Catherine v historickém dramatu GIORGINO (scénář, režie a hudba Laurent Boutonnat), což byla její vůbec první role v celovečerním snímku. Film se však stal naprostým propadákem a tvůrcům se ani nevrátily peníze, které do snímku investovali. Zklamaná neúspěchem odchází do USA a na čas se rozchází s Boutonnatem. O rok později bylo v USA vydáno její album Anamorphosée, v jehož rámci vznikl i videoklip k písni CALIFORNIA (1996), který režíroval Abel Ferrara. Poté následovala další alba Innamoramento (1999), Avant que l’ombre (2005) a Point de suture (2008). Tři videoklipy se natáčely i v Praze: OPTIMISTIQUE-MOI (2000), v němž si zahrál např. Pavel Liška a DÉGÉNÉRATION (2008) společně se SI J'AVAIS AU MOINS RÈVU TON VISAGE (2008) – tato dvě videa byla spojena v jeden film a uvedena pod názvem THE FARMER PROJECT.

Mylène Farmer se podílela se i na animovaném celovečerním snímku ARTUR A MINIMOJOVÉ (2006) Luca Bessona, kde ve francouzské verzi snímku namluvila hlas princezny Selenie. Nezřídka se filmy Mylène Farmer v některých kruzích a zemích setkávaly s neporozuměním a jejich snaha vzbuzovat emoce a zamyšlení vedla k častému označení jako „kontroverzní“, což mělo mnohdy za následek jejich cenzuru nebo nešetrné sestřihování.

Mylène Farmer patří mezi nejúspěšnější a nejprodávanější francouzské umělce (dobyla devětkrát první místo francouzské prodejní hitparády, což se zatím žádnému umělci ve Francii nepodařilo) a za svou hudbu získala mnoho ocenění, především v domovské Francii. Již v roce 1988 obdržela cenu za nejlepší ženskou interpretku, v roce 1992 cenu Monte Carla a World Music Award za nejprodávanější francouzské album a několikrát za sebou NRJ Music Award za nejlepší francouzskou interpretku a za nejlepší francouzské album. V současné době žije střídavě v Paříži a Los Angeles, má malou opičku Et a psa Quicka.

zazzou

Herecká filmografie

Filmy

2018 Ghostland
2010 Arthur a souboj dvou světů
2009 Arthur a Maltazardova pomsta
Farmer Project, The
1994 Giorgino

Dokumentární

2019 Mylène Farmer 2019 - Le Film (koncert)
2014 Mylene Farmer: Timeless 2013 - Le Film (koncert)
2010 Mylène Farmer: Stade De France (koncert)
2007 Mylène Farmer: Avant que l'ombre... A Bercy (koncert)
2000 Mylène Farmer: Mylenium Tour (koncert)
1997 Mylène Farmer: Live à Bercy (koncert)
1990 Mylène Farmer in Concert (koncert)

Hudební videoklipy

2018 Mylène Farmer, LP: N'oublie pas (hudební videoklip)
2008 Mylène Farmer - Si j'avais au moins (hudební videoklip)
2006 Moby feat. Mylene Farmer - Slipping Away (Crier La Vie) (hudební videoklip)
Mylène Farmer: L'amour n'est rien (hudební videoklip)
2001 Myléne Farmer: Music Videos II & III (hudební videoklip)
1999 Mylène Farmer: Am-Stram-Gram, L' (hudební videoklip)
1997 Mylène Farmer: Music Videos I (hudební videoklip)
1996 Mylène Farmer: California (hudební videoklip)
1992 Mylène Farmer: Beyond My Control (hudební videoklip)
1991 Mylène Farmer: Désenchantée (hudební videoklip)
1989 Mylène Farmer: Pourvu qu'elles soient douces (Libertine II) (hudební videoklip)
Mylène Farmer: Sans logique (hudební videoklip)
1988 Mylène Farmer: A insi soit je... (hudební videoklip)
1987 Mylène Farmer: Tristana (hudební videoklip)
1986 Mylène Farmer: Libertine (hudební videoklip)
1985 Mylène Farmer: Plus Grandir (hudební videoklip)

Skladatelská filmografie

Filmy

2009 Farmer Project, The

Hudební videoklipy

2008 Mylène Farmer - Si j'avais au moins (hudební videoklip)
2002 Kate Ryan - Désenchantée (hudební videoklip)
2001 Alizée - Gourmandises (hudební videoklip)

Scenáristická filmografie

Filmy

2009 Farmer Project, The

Host

TV pořady

1998 Tapis rouge (TV pořad)
1996 Les enfants de la guerre (TV pořad)
1990 Stars 90 (TV pořad)
1987 La Classe (TV pořad)
1986 Les Enfoirés (TV pořad)
1985 C'est encore mieux l'après-midi (TV pořad)

Fanoušci tvůrce