foto

Jan Novák

  • nar. 4.4.1953 (66 let)
    Kolín, Československo

Biografie

Jan Novák se narodil roku 1953 v Kolíně, ale v letech 1970-2008 žil v Chicagu, kde vystudoval University of Chicago. Debutoval sbírkou povídek Striptýz Chicago. Svůj první román Milionový jeep napsal anglicky a dostal za něj cenu Carla Sandburga za chicagskou knihu roku v roce 1985 a nominaci na Pulitzerovu cenu. Následoval román The Grand Life a faktografická kniha Komouši, grázlové, cikáni, fízlové & básníci, za niž dostal dalšího Sandburga v roce 1992. Tou dobou se už živil převážně psaním. Jeho poslední román Děda získal Cenu Josefa Škvoreckého a jeho předchozí „pravdivý román" Zatím dobrý byl oceněn Magnézií literou za knihu roku 2004. V posledních letech vydal novelu Aljaška, knihu rozhovorů s předními osobnostmi české emigrace Za vodou, a soubor textů o svém adoptivním rodném městě s názvem Hic a kosa v Chicagu. Je laureátem řady dalších literárních ocenění jako cen Egona Hostovského a Revolver Revue.

Bratislavské divadlo Astorka již několik let uvádí jeho hru Tolstoj a peníze po té, co mělo po dobu deseti v repertoáru jeho adaptaci Dostojevského Vražda sekerou ve Sv. Petěrburgu. Novákovy překlady Havlových jednoaktovek se hrály po celém anglicky mluvícím světě.

Filmovému řemeslu se Jan Novák vyučil po boku Miloše Formana na filmu Valmont a později se stal spoluautorem Formanovy autobiografie Co já vím?, která vyšla v 21 jazycích. Později spolupracoval i s režiséry Ivanem Passerem, Maximillianem Schellem, Jurajem Jakubiskem, Davidem Ondříčkem a dalšími. Napsal scénáře k filmům Báječná léta pod psa a Nedodržaný sľub. Se svým synem Adamem natočil dokumentární filmy Občan Václav Havel jede na dovolenou, Občan Havel přikuluje a Pušky, puky, pivo a psi. Je autorem krátké televizní zprávy o vzniku vesnického spolku chovatelů drobného zvířectva Rachot ve Staňkovicích z loňského roku a momentálně připravuje celovečerní dokument s názvem John Bok se stěhuje.

Jan Novák

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Střihačská filmografie

Producentská filmografie

Dokumentární

2009 Občan Havel přikuluje

Herecká filmografie

Dokumentární

1994 Jan Novák Chicago USA (TV film)

Host

TV pořady

2008 Hvězdný reportér (TV pořad)
Mr. GS (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky