foto

Renate Müller

  • nar. 26.4.1906
    München, Bayern, Německá říše
  • zem. 7.10.1937 (31 let)
    Berlín, Preußen, Německá říše

Biografie

Během školní docházky v Mnichově navštěvovala hodiny zpěvu. Po přestěhování rodiny do Berlína roku 1924 studovala na herecké škole Maxe Reinhardta. Debutovala roku 1925 v thalském skalním divadle hrou EIN SOMMERNACHTSTRAUM. Poté byla angažována berlínským Lessingovým divadlem. Dále hrála na scéně divadla Barnowsky a ve Státním divadle.

V němém filmu účinkovala od roku 1928. S příchodem zvukového filmu vynikl i její zpěv. Osud je Renate Müller příznivě nakloněn a roku 1930 natáčí pět filmů. V DAS FLOETENKONZERT VON SANS-SOUCI, který byl pátým filmem její kariéry, obsadila hlavní roli Blanche von Lindeneck. Filmy MIT LIEBLING DER GOTTE, VIKTOR UND VIKTORIA, nebo ALOTRIA se její jméno stalo vývozní značkou Německa. Jí podaná píseň ICH BIN JA HEUTE SO GLUECKLICH z filmu DIE PRIVATSEKRAETERIN se stala šlágrem. 

7. října 1937 zemřela v jedné z berlínských nemocnic poté, co se čtrnáct dní před tím vrhla z okna své vily v berlínském Dahlemu. Její smrt vedla k různým spekulacím. Jisté je, že o seznámení s herečkou měl zájem Adolf Hitler a prostředníka dělal tehdejší ministr propagandy Goebbels. Herečku zval opakovaně, ta ale neprojevila zájem. Od té doby byla její umělecká kariéra dušena. Na vrcholu popularity dostala v roce 1936 dvě hlavní role ve filmech ESKAPADE a ALLOTRIA. O rok později přijala nabídku do propagantistického TOGGER, ale pro její kariéru to bylo již pozdě. Byla v hledáčku Gestapa. Udržovala kontakt s v Paříži žijícím Georgem Deutschem. Deutsch pocházel z židovských, bankéřských kruhů. Této rodině se podařilo vyvést z Německa velkou část svého majetku a ležela tak nacistům v žaludku. Renate Müller navíc holdovala kokainu a alkoholu. Nejméně v jednom případě byla hospitalizována v nervovém sanatoriu, v jeho uzamčené části. Brala léky na epilepsii. Její nejlepší přítelkyně Sybille Schmitzová, která později taktéž spáchala sebevraždu nám přinesla zajímavé svědectví o hereččině pohřbu. (Manželem Sybilly Schmitzové byl v té době Harald G. Petersson, pozdější scénárista POKLADU NA STŘÍBRNÉM JEZEŘE). Pohřeb byl čistě rodinná záležitost, o kterou se postarali agenti Gestapa, kteří na obřad pustili pouze rodinné příslušníky a o průběhu obřadu pořizovali fotodokumentaci. Renate Müller byla pohřbena na berlínském hřbitově Lichterfelde.

Její slavná éra byla roku 1960 připomenuta životopisným snímkem LIEBLING DER GOETTER. Ztvárnila ji herečka Ruth Leuweriková, hvězda padesátých let.

skipi

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace