foto

Tóma Ikuta

  • nar. 7.10.1984 (35 let)
    Noboribecu, Hokkaido, Japonsko

Biografie

Ikuta ve svých 12 letech začínal v populární show pro děti TENSAI TEREBI KUN. Jako člen dětského seskupení Strawberry Parfait byl velmi oblíbený nejen u japonského publika. Díky tomuto vystupování dostal nabídku připojit se k umělcům produkční společnosti Johnny's Entertainment. Nabídku přijal a jako člen Johnny´s začal vystupovat v roce 1996. Brzy nato založil s bývalými členy seskupení Arashi kapelu M.A.I.N. (podle členů - Jun Matsumoto, Masaki Aiba, Toma Ikuta a Kazunari Ninomiya). V roce 1999 vzniklo pod Johnny´s další seskupení jménem B.I.G. (Bad Image Generation), jejímiž členy byli další populární členové Johnny´s - Koki Tanaka z KAT-TUN, Tomohisa Yamashita z NEWS, který stále patří mezi Ikutovi nejbližší přátele. Krátce poté bylo B.I.G. zredukováno pouze na Toma a Tomohisa.

V roce 2002 vznikl projekt 4TOPS. Skupina se skládala ze čtyř bývalých členů B.I.G. - Ikuta Toma, Yamashita Tomohisa, Jun Hasegawa a Shunsuke Kazama. V roce 2003 založili dočasnou kapelu NEWS s Yamashita Tomohisa jako leaderem. Původně měli pouze povzbuzovat ženský japonský volejbalový tým, nakonec debutovali jako 3TOPS, jelikož jeden člen kapelu opustil. 3TOPS pokračovali ve vystupování v show Jimmy Mackeyho a KAT-TUN. Toma uváděl vlastní segment, Meitantei Tomasu in Shōnen Club, po NEWS a KAT-TUN převzal samotné uvádění show. Nedlouho poté, on a dva zbývající členové 3TOPS začali pracovat na vlastních sólových projektech, jako bylo natáčení dramat, divadelní představení a postupně se přestali objevovat v zábavných show.

Do té doby se Toma objevil v mnoha televizních dramatech v celkem rozdílných rolích. Jako rebel-teenager v KINŌ WA TOMO KYŌ NO TEKI (2004); mladík, který ztratil svou lásku v GEKIDAN ENGIMONO: OTOKO NO YUME (2005) a také jako mladý policista v DEKABEYA (2005). V 2006 hrál Toma postavu Boxe, obsedantně chorobného čistotného fanatika v dramatu podle známé mangy AKIHABARA@DEEP (2006), s kolegou z 3TOPS, Shunsuke Kazama. Také se objevil jako Oribe Junpei, mladík prahnoucí po pomstě v sequelu HANA YORI DANGO.

Toma účinkoval také v řadě muzikálů produkovaných Johnny's Entertainment, jako např. Playzone, SHOCK a West Side Story, stejně tak i v muzikálech jiných agentur jako Azumi a Azumi Returns. Jedna z jeho průlomových rolí na prknech slávy byla jeho první hlavní role v "Cat in the Red Boots“. Premisa příběhu byla volně založena na jeho vlastním příběhu.

V roce 2007 přišlo japonské dorama HANAZAKARI NO KIMITACHI E, kontroverzní ve své genderové zaměřenosti, které bylo pravděpodobně pro Ikuta největším kariérovým zlomem. Stejně jako hlavní herečka (Maki Horikita) obdržel cenu za nejlepšího herce, a to za ztvárnění postavy Shuichi Nakatsu, mladého středoškoláka, který začne řešit otázku své sexuality ve chvíli, kdy se zamiluje do spolužáka Mizuki Ashiya (který je ve skutečnosti převlečená dívka) v prostředí prominentní chlapecké školy. Získal tři hlavní televizní ceny za nejlepšího herce ve vedlejší roli a otevřela se mu tak spousta nových hereckých příležitostí a stal se také jedním z nejvyhledávanějších mladých herců.

Po úspěchu v Hana Kimi byl Toma opět na jevišti, kde zářil v Shakespearově hře "The Two Gentlemen of Verona“. Během práce na této hře byl Toma také hvězdou dramatu podle populární mangy HACHIMITSU TO KUROBA v roce 2008. Přijal roli Yūta Takemoto, rozháraného studenta architektury na umělecké škole, který se pere se svým průměrným talentem a láskou na první pohled k neteři svého profesora. Jeho role tichého pozorovatele, který divákovi odkrývá jednotlivé události, mu přinesla další cenu pro nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Vzhledem k vysoké popularitě Hana Kimi se Fuji TV rozhodla natočit ještě dvouhodinový speciál v roce 2008. Toma si zopakoval svou roli Shuichi Nakatsu a sledovanost byla závratná. Cesta ke slávě vynesla Ikutovi další zajímavý projekt, tentokrát dvojí hlavní roli s leaderem skupiny Arashi, Satoshi Ohno, v japonské adaptaci korejského dramatu (Mawang) jménem MAŌ. Jedná se o příběh právníka Ryo Naruse (Ohno), který se snaží pomstít smrt svého mladšího bratra. Na druhé straně je tu příběh impulsivního detektiva Serizawa Naoto (Ikuta), který se snaží zase vykoupit ze zločinu, který v minulosti spáchal. V říjnu roku 2008 je Toma zpátky na jevišti v roli Dannyho v japonské verzi Pomády, a to společně s Tomoyuki Yara, dalším členem Johnny's Jr.

Rok 2009 znamenal pro Toma vůbec první roli v rámci Fuji TV's golden time slot. Byl to Ishimatsu Ryosuke, forenzní specialista v seriálu VOICE. I když se tento seriál ještě vysílal, Ikuta se podílel již na dalším projektu. Tentokrát šlo o hlavní roli v dramatu MAJO SAIBAN: THE WITCH TRIAL, kde ztvárnil Yoshioka Tōru, muže vybraného jako člena poroty, která se bude podílet na soudu ženy obviněné ze zabití svého manžela.

Toma konečně debutuje na stříbrném plátně ve filmu NINGEN SHIKKAKU (THE FALLEN ANGEL) v roce 2010. V poloautobiografickém románu (Dazai Osamu) hraje Toma postavu Oba Yozo, ztrápené duše, která je neschopná odhalit své pravé já ostatním. Obal knihy byl záhy přetištěn společně s Ikutovou fotografií. Hned poté se prodalo přes 100 000 kopií. V reakci na takový zájem se vydavatelství rozhodlo v krátké době přetisknout všech 10 románů s Ikutou na obálce. Je to vůbec poprvé, kdy se hlavní herec filmové adaptace knihy objeví komplet na všech obálkách téhož autora.

Další filmy, ve kterých se Ikuta objevil jsou např. HANAMIZUKI (FLOWERING DOGWOOD) a SEASIDE MOTEL. Mezitím natočil také roli Honjo Sadame v seriálu UNUBORE DEKA (CONCEITED DETECTIVE) o selhávání herce.

Toma má svůj vlastní mobilní J-web jménem Tomagoto (Toma’s words). Kromě J-webu má také vlastní sloupek ve Wink Up Magazine pod názvem “Ikuta Toma no Ikita Kotoba” (Toma Ikuta's Words to Live By). V rámci tohoto sloupku píše jednostránkové eseje o věcech, které mu připadají zajímavé spolu se zážitky každodenního života. K tomu přidává i vlastní fotografie.

Karolína "Karala" L.

Herecká filmografie

Filmy

2018 Můj přítel „A“
2017 Propletení
Sensei! Suki ni natte mo ii desu ka?
2016 Himicu: Top Secret
Mogura no uta: Hongkong kjósókjoku
2015 Grasshopper
Jokokuhan
2014 Miracle: Debikuro-kun no koi to maho
2013 Nō otoko
Píseň krtka: Tajný agent Reiji
2012 Bokura ga ita
Bokura ga ita: Part 2
2011 Gendži monogatari: Sennen no nazo
2010 Hanamizuki
Ningen šikkaku
Seaside Motel
2008 Hana zakari no Kimitachi e - Special (TV film)
2005 Asuka e, Soshite Mada Minu Ko e (TV film)

TV seriály

2019 Idaten: Tokyo Olympic hanaši (TV seriál)
Ore no hanaši wa nagai (TV seriál)
Episode 1 (E01)
2015 Uroborosu: keisacu o sabaku wa ware ni ari (TV seriál)
2014 Gunši Kanbei (TV seriál)
2012 Osozaki no Himawari ~Boku no Jinsei, Renewal~ (TV seriál)
2010 Kjúkei no kója (TV seriál)
Unubore Deka (TV seriál)
2009 Madžo saiban (TV seriál)
Voice: inoči naki mono no koe (TV seriál)
2008 Maó (TV seriál)
Med a čtyřlístek (TV seriál)
2007 Hana jori dango 2 (TV seriál)
Hana zakari no kimitači e: Ikemen paradise (TV seriál)
Oretači ga mamoru! (E12)
Omae no tame ni tobu (E11)
Ore ni šitoke jo (E10)
další epizody (12)
2006 Akihabara@Deep (TV seriál)
2005 Dekabeya (TV seriál)
2004 Gekidan Engimono (TV seriál)
Kinô no tomo wa kyô no teki? (TV seriál)
2001 Neverland (TV seriál)
2000 Kowai Nichiyobi 2000 (TV seriál)
1998 Love and Peace (TV seriál)
1997 Agri (TV seriál)

Host

TV pořady

2008 Šabekuri 007 (TV pořad)
2007 Bokura no džidai (TV pořad)
1982 Waratte iitomo! (TV pořad)
1976 Tecuko no heja (TV pořad)

Fanoušci tvůrce