foto

Helen Baxendale

  • nar. 7.6.1970 (50 let)
    Wakefield, Yorkshire, Anglie, Velká Británie

Biografie

O rodačkách z Velké Británie se obecně říká,že nejsou hezké a nemají šťávu. Naštěstí i ostrovní země je domovem žen krásných a talentovaných. A Helen Baxendale k nim bezesporu patří.

I v našich končinách velmi dobře známá Helen se k herectví, tak jako mnoho jejích kolegů, dostala vlastně náhodou. Od útlého mládí byl její vášní balet a vše směřovalo k tomu, že ji jako diváci budeme obdivovat pouze na divadelních prknech. V sedmnácti letech si ale Helen s lítostí uvědomila, že není schopná v tanci dosáhnout profesionální úrovně a její život nabral nový směr - upnula se k herectví a nakonec začala studovat na prestižní Bristol Old Vic Theatre School. Po promoci nastoupila do Glasgow Citizens Theatre, kde působila tři sezóny v letech 1992 až 1994. V této době se poprvé mihla na televizních obrazovkách. Šlo o malinké role, kterými na sebe nemohla výrazněji upozornit. Ale někoho přece jen zaujala – ve svých třiadvaceti letech dostala nabídku zahrát si hlavní ženskou hrdinku v seriálu televizní stanice BBC „CARDIAC ARREST“. Helen pochopitelně přijala A dobře udělala, neboť v Anglii měl seriál velký úspěch a to nejen díky poněkud cynickému úhlu pohledu na zdravotnictví, ale i výborně napsaným postavám. Helen v seriálu, jenž se natáčel tři roky (1994-1996), ztvárnila ambiciózní, průbojnou, konfliktní a zhýralou doktorku Claire. Byla to konečně postava, kterou si diváci bez problémů zapamatovali. A nejen diváci - také kritika její výkon patřičně ocenila nominací na cenu BAFTA.

Rok 1996 byl pro Helen v mnoha ohledech zásadní. Končil „CARDIAC ARREST“ a ona si mohla vybírat z nabízených rolí. Objevila se v několika projektech, mimo jiné v televizním filmu TRUTH OR DARE, kde se jako úspěšná právnička zapletla do vražedné hry rozpoutané jejími bývalými spolužáky Co je však podstatnější – tento rok s sebou přinesl vstupenku na stříbrné plátno. Nejdříve si zahrála Lady Macbeth v nezávislé adaptaci Shakespearova dramatu (MACBETH). Film nezaznamenal výraznější ohlas, ačkoliv prý šlo o velmi věrné převyprávění literární klasiky. Druhým snímkem byl BOLSE VITA maďarského režiséra Ibolyi Feketeho, kde se Helen zhostila role velšské učitelky, která spolu s americkou přítelkyní potkává v postkomunistickém Maďarsku dvojici ruských muzikantů Poslední a zřejmě nejzásadnější událostí roku 1996 se pro Helen stalo natočení pilotního dílu seriálu „ŠEST V TOM“, který jí přinesl postavu Rachel. Helen Baxendale a ani pětice jejích kolegů s Jamesem Nesbittem v čele nemohla tušit, že stojí u zrodu jednoho z nejlepších seriálů devadesátých let.

“ŠEST V TOM“ - pět sérií z let 1997-2003, Manchester, šest mladých lidí, komediální seriál. Takhle to zní docela obehraně - ale dejte slovo komediální do uvozovek, pak připočtěte skvěle napsané postavy a vynásobte jedinečnou atmosférou. Jako výsledek nedostanete nic menšího než život Život s chvílemi plnými radosti, lásky, klidu a naděje, ale i s chvílemi totálního zmaru, nejistoty, podvodů a smutku. Prostě se vším, co k němu patří Nevýslovnou zásluhu na kvalitách seriálu mají herci a pro mnoho lidí se nezapomenutelnou stala právě Rachel v níž Helen Baxendale našla svoji patrně životní roli. A není se co divit, vždyť do ní vtělila i kus sebe samotné. Rachel, mladá a krásná žena, kterou osud nechává doslova narazit do sukničkáře Adama (James Nesbitt). Rachel a Adam, kteří v tom druhém nacházejí „chybějící polovinu sebe sama“ a odvažují se jít životem spolu. Rachel upřímná, tvrdohlavá, milá, chápavá, sladká, dokonalá. A především jemná lidská bytost se spoustou něhy v srdci. To všechno se zrcadlilo v Heleniných očích Kdo by ji nemiloval?

V období mezi pilotním dílem a první sérií „ŠESTI V TOM“ stihla Helen propůjčit svou tvář dvěma výrazným ženským hrdinkám. V televizním filmu THE INVESTIGATOR natočeném podle skutečných událostí ji diváci mohli vidět jako seržantku Caroline Meagher, asistující při homofobním honu na lesbičky sloužící v Britské armádě.Ironií osudu je, že sama Caroline je lesbička I u nás známý seriál volně inspirovaný detektivními příběhy P.D. Jamesové "CORDELIA GRAYOVÁ:PRÁCE NEVHODNÁ PRO ŽENU” znamenal zajímavou příležitost v postavě ženy, která se nedobrovolně stává majitelkou detektivní agentury. Tento seriál hraje v Helenině životě poměrně důležitou roli – během propagační cesty do USA, kde byla „CORDELIA GRAYOVÁ“ uvedena roku 1998, dostala Helen Baxendale nabídku, která mohla zásadně změnit její život. V té době si totiž scénáristé kultovního amerického sitcomu „PŘÁTELÉ“ usmysleli, že by Rossovi slušela nová manželka. A tak se Helen proměňuje v roztomile (někdy možná až přehnaně) britskou Rossovu přítelkyni-manželku-exmanželku Emily Whalton a nesmazatelně se zapisuje do povědomí diváků na celém světě. Málokdo ví, že se s Helen původně počítalo i dále, ne jen na hostování v několika dílech - měla se stát součástí „týmu PŘÁTEL“ natrvalo. Ale lidé míní a život mění – Helen zjistila, že je těhotná (její přítel, David Elliot, je producent) a v Anglii na ni ke všemu čekalo natáčení další řady seriálu „ŠEST V TOM“, jenž si mezitím získal srdce diváků.

V září 1998 Helen porodila dcerku Nell a už pár týdnů poté znovu točila. Šlo totiž o příležitost, kterou si nemohla nechat ujít – hrát po boku Kevina Spaceyho. Stalo se tak ve filmu RAFINOVANÝ ZLODĚJ, v němž Spacey vytvořil roli irského zloděje, jenž se zaplete se dvěma sestrami – jedna z nich byla Helen, druhou hrála Linda Fiorentino. Ve filmu se objevil i tehdy neznámý Colin Farrell. O rok později zazářila ve snímku švýcarského režiséra Curta Truningera SKONCUJME TO DO PONDĚLKA. Točilo se v Kanadě a Helenina hrdinka sužovaná sebevražednými sklony se vydává spolu s neúspěšným spisovatelem na cestu k Niagarským vodopádům, kde se oba chtějí zařídit podle názvu filmu. Žánr? Romantická komedie Na podzim roku 2001 se Helen Baxendale stala podruhé matkou. Helenino těhotenství a posléze narození syna Erica zamotalo hlavu tvůrcům „ŠESTI V TOM“ - bylo totiž nutné upravit už hotové scénáře čtvrté řady. Byla to paradoxně právě tato komplikace, která pomohla seriálu získat na ještě větší hloubce. V následujícím roce se Helenin zájem zaměřil také jiným směrem – za kameru. Spolu s manželem založila produkční společnost Shooting Picture. Jejich prvním snímkem se stala komedie FLYFISHING, v němž se Helen mihne v čestné roličce servírky Sam. Zatím posledním filmem,ve kterém jsme mohli Helen vidět, je menší role ve SKAGERRAKU dánského režiséra Sørena Kragh-Jacobsena z roku 2003. Vysvětlení, proč je to už tak dlouho je jednoduché - když v roce 2003 v Británii běžela poslední řada ŠESTI V TOM, nechala se Helen slyšet, že svoje herecké aktivity omezí. Chce se koncentrovat na menší projekty a věnovat mnohem více času rodině. A svoje předsevzetí dodržuje – od té doby se objevila pouze v jedné epizodě výtečného cyklu kriminálních příběhů „KRŮČEK K VRAŽDĚ“, stihla natočit televizní film podle románu Gila McNeila THE ONLY BOY FOR ME a především se vrátila k divadlu na scéně Royal Court Theatre.

Dnes šestatřicetiletá Helen Baxendale toho má ještě hodně před sebou. Doufejme, že svůj částečný odchod do ústraní nebude brát příliš vážně a přejme jí, aby se na ni usmálo štěstí v podobě výrazné role na plátnech kin. Byla by velká škoda o ni přijít... Jen se schválně podívejte do těch očí!

Tyler

Herecká filmografie

Filmy

2019 Heidi: Queen of the Mountain
2011 Anonym
2010 The Rendezvous
2009 Beyond the Pole
Slečna Marplová: Kapsa plná žita (TV film)
2007 Dead Clever: The Life and Crimes of Julie Bottomley (TV film)
2006 The Only Boy for Me (TV film)
2003 Skagerrak
2002 Lost in the Snow
Zamilovaný gigolo
2000 Rafinovaný zloděj
Skoncujme to do pondělka
1997 Investigator, The (TV film)
Macbeth
1996 Bolše Vita
Crossing the Floor (TV film)
Vadí, nevadí (TV film)
1993 The Marshal (TV film)

TV seriály

2020 Kruhy + Kříže (TV seriál)
Epizoda 6 (E06)
Epizoda 5 (E05)
Epizoda 4 (E04)
další epizody (5)
2019 Kuků (TV seriál)
Volby (S05E07)
Dvoje zásnuby a jeden pohřeb (S05E06)
Rozvodový večírek (S05E05)
další epizody (7)
Šest v tom (TV seriál)
Epizoda 2 (S08E02)
2018 Kuků (TV seriál)
Otevíráme (S04E06)
Oklika (S04E05)
V pasti (S04E04)
další epizody (6)
2016 Kuků (TV seriál)
Dovolená (S03E07)
Sidův velký den (S03E06)
Univerzitní výzva (S03E05)
další epizody (7)
Vraždy v Midsomeru (TV seriál)
Habeas Corpus (S18E01)
2014 The Secrets (TV seriál)
Kuků (TV seriál)
Vánoční speciál (S02E07)
Sousedská hlídka (S02E06)
Ken v práci (S02E05)
další epizody (7)
Smrt v ráji (TV seriál)
Death of a Detective (S03E01)
Zákon a pořádek: Spojené království (TV seriál)
Flaw (S08E01)
2013 Hercule Poirot (TV seriál)
Opona - Poirotův poslední případ (S13E05)
2012 Kuků (TV seriál)
Svatba (S01E06)
Connie zpívá (S01E05)
Dědečkova kočka (S01E04)
další epizody (6)
Inspector George Gently (TV seriál)
The Lost Child (S05E03)
2011 Únos a výkupné (TV seriál)
2010 Dirk Gently (TV seriál)
2009 Vraždy v Oxfordu (TV seriál)
Blues kontrakultury (S03E04)
2003 Krůček k vraždě (TV seriál)
Justice (S03E07)
Šest v tom (TV seriál)
Epizoda 4 (S05E04)
Epizoda 3 (S05E03)
Epizoda 2 (S05E02)
další epizody (4)
2001 Adrian Mole: The Cappuccino Years (TV seriál)
Šest v tom (TV seriál)
Epizoda 7 (S04E07)
Epizoda 5 (S04E05)
Epizoda 4 (S04E04)
další epizody (6)
2000 Tales from the Madhouse (TV seriál)
Šest v tom (TV seriál)
Epizoda 8 (S03E08)
Epizoda 7 (S03E07)
Epizoda 6 (S03E06)
další epizody (8)
1999 Šest v tom (TV seriál)
Epizoda 6 (S02E06)
Epizoda 5 (S02E05)
Epizoda 4 (S02E04)
další epizody (6)
Přátelé (TV seriál)
Výjezd s poldou (S05E20)
1998 Šest v tom (TV seriál)
Epizoda 7 (S01E07)
Epizoda 6 (S01E06)
Epizoda 5 (S01E05)
další epizody (6)
Přátelé (TV seriál)
Sněžný muž (S05E06)
Phoebe a dobrý skutek (S05E04)
Jak se Ross přeřekl (S05E01)
další epizody (13)
1997 Práce nevhodná pro ženu (TV seriál)
Šest v tom (TV seriál)
Pilot (S01E01)
1994 Cardiac Arrest (TV seriál)

Dokumentární

2004 Happy Birthday Oscar Wilde (TV film)