foto

Dean Reed

  • nar. 22.9.1938
    Denver, Colorado, USA
  • zem. 13.6.1986 (47 let)
    Berlín, Berlin, Východní Německo

Biografie

Americký herec, zpěvák a režisér Dean Reed se zapsal do dějin především jako levicově orientovaný politický aktivista a jedna z nejkontroverznějších osobností 20. století.

Pocházel z Colorada, opustil studia na univerzitě v Denveru a začal se věnovat hudební kariéře. V r.1958 prorazil s hitem "Our Summer Romance“. Zatímco v rodné zemi se příliš nechytil, získal obrovskou popularitu v Jižní Americe, kde byl ještě více uctívanou modlou než Elvis Presley. Dean se tedy na několik let do této části světa i přestěhoval. Vydával nové desky, hrál ve filmech a měl svoji vlastní televizní show v Buenos Aires. Svojí slávu ještě přiživoval otevřenou kritikou severoamerické politiky a charitativní činností (dobrovolně například pracoval ve věznicích).

V r.1966 byl úředně vykázán z Argentiny a přesídlil tedy do Evropy. Nejprve žil v Itálii, kde účinkoval v několika spaghetti westernech a následně se usadil ve Východním Německu. Jako první americký umělec podnikl masivní koncertní turné po Sovětském svazu. V NDR pak pokračoval v herecké i pěvecké dráze. Nadále se i politicky angažoval. Protestoval proti válce ve Vietnamu a podobně. Dean Reed se tak stal velice užitečným pro komunistickou propagandu a díky tomu z něj vrchní představitelé SSSR učinili hvězdu první velikosti po celém bývalém Východním bloku. Zajímavostí je, že sám Reed nikdy oficiálně do komunistické strany nevstoupil.

Z jeho rozsáhlé filmografie je u nás nejznámnější východoněmecký western POKREVNÍ BRATŘI, kde si Dean zahrál hlavní roli bělocha bojujícího proti utlačování indiánů, po boku Gojko Mitiče. A dále třeba Deanem režírovaný komediální muzikál ZPÍVEJ, KOVBOJI!, na němž se podílela i řada českých herců. Při jeho natáčení se Reed velmi spřátelil s naším Václavem Neckářem.

Na sklonku kariéry změnil některá svá přesvědčení a litoval, že doma v Americe zůstal neznámým. V polovině 80. let tedy začal plánovat velký comeback do USA a údajně měl napsaný i scénář k novému filmu. 13. června 1986 bylo nalezeno Reedovo mrtvé tělo v jezeře nedaleko jeho domu v Berlíně. Příčina jeho předčasné smrti nebyla nikdy plně objasněna. Podle některých teorií se jednalo o sebevraždu. Jiné dohady hovoří o úkladné vraždě ze strany KGB.

Dean Reed byl celkem třikrát ženatý a navíc měl dlouholetý románek s estonskou herečkou Eve Kivi. Zůstaly po něm čtyři děti – tři vlastní a jedno adoptivní.

Lukáš "Vojcl" Vojáček

Scenáristická filmografie

Filmy

1981 Zpívej, kovboji!
1977 El Cantor (TV film)
1975 Pokrevní bratři

Režijní filmografie

Filmy

1981 Zpívej, kovboji!
1977 El Cantor (TV film)

Host

TV pořady

2018 Ein Abend für Dean Reed (TV pořad)
1972 Ein Kessel Buntes (TV pořad)