foto

Rossana Podestà

  • nar. 20.6.1934
    Tripoli, Libye
  • zem. 10.12.2013 (79 let)
    Řím, Itálie

Biografie

Italská herečka Rossana Podestà zářila v 50. a 60. letech jako hvězda tehdy oblíbených žánrů mytologických příběhů, špionážních filmů i komedií, stejně jako řada podobně aktivních krásek však svou kariéru ukončila již před mnoha lety. Narodila se v Lybii, která tehdy patřila do italské koloniální správy a v Tripolisu strávila první léta života. Do Itálie se spolu s rodiči vrátila po druhé světové válce a díky svému atraktivnímu zjevu se v šestnácti letech poprvé dostala k filmování, kdy dostala nabídku hrát dceru ústředního manželského páru v melodramatu PODIVNÁ SCHŮZKA (Strano appuntamento, 1950).

Do širšího povědomí ji uvedla komerčně úspěšná veselohra STRÁŽNÍCI A ZLODĚJI (Guardie e ladri, 1951), kde opět hrála dceru jednoho z hlavních hrdinů, stoupající popularitu podpořila i hlavní role Sněhurky v pohádce I SETTE NANI A RISCOSSA (1951). Mimo Evropu získala překvapivě značný kredit v Latinské Americe a dvě hlavní role odehrála v Mexiku pod režijním vedením Emilia Fernándeze; film ROSSANA (La red, 1953) byl s úspěchem prezentován na festivalu v Cannes. Mezinárodním triumfem pak byla titulní role Heleny Trojské v mytologickém velkofilmu PARIS A HELENA (Helen of Troy, 1955), který v Itálii natočil americký režisér Robert Wise.

Vedle filmů řazených do tzv. růžového neorealismu pokračovala Rossana Podestà v natáčení příběhů spadajících do tehdy populárního žánru sandálu a meče, odrazem její někdejší popularity v Latinské Americe byly také nabídky přicházející ze Španělska, točila i ve Francii. I v první polovině šedesátých letech na ni čekaly hlavní role v dobově úspěšných žánrech filmů sandálu a meče (SÁM PROTI ŘÍMU – Solo contro Roma, 1962), hororů (PANNA Z NORIMBERKU – La vergine di Norimberga, 1963) nebo špionážních filmů (OPERACE BAALBEK - FBI Operazione Baalbeck, 1964).

Na vrcholu slávy se koncem padesátých let provdala za režiséra Marca Vicaria (*1925), a i když se rozvedli v roce 1963, i později spolu pracovali. V roce 1965 Vicario natočil dvě na sebe navazující úspěšné kriminální komedie SEDM ZLATÝCH MUŽŮ (Sette uomini d′oro, 1965) a VELKÁ TREFA SEDMI ZLATÝCH MUŽŮ (Il grande colpo dei sette uomini d′oro, 1965), v nichž Rossana Podestà hrála hlavní ženskou roli (první ze jmenovaných filmů ocenil Italský syndikát filmových novinářů). V této době byla popularity Rossany Podestà již na ústupu, jestliže se později sporadicky znovu věnovala filmování, opět to bylo ve spolupráci s jejím bývalým manželem Marcem Vicariem (ŽENATÝ KNĚZ – Il prete sposato, 1970; HOMO EROTICUS, 1971). Její filmografii uzavírá psychologický příběh UTAJENÁ TAJEMSTVÍ (Segreti segreti, 1985).

V roce 1979 byla Rossana Podestà členkou poroty soutěže Miss Universe, od počátku osmdesátých let ale žije víceméně v soukromí. Jejím dlouholetým životním partnerem byl od roku 1981 známý italský horolezec a spisovatel Walter Bonatti (1930-2011). Svůj pobyt v současnosti dělí mezi Řím a malé městečko Dubino v severní Itálii.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky