foto

Ernst Deutsch

  • nar. 16.9.1890
    Praha, Čechy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 22.3.1969 (78 let)
    Berlín, Německo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Ernst Deutsch se narodil v Praze do rodiny obchodníka Ludwiga Deutsche, zemřel v Berlíně, ale byl rakouským hercem. Vyrůstal na Starém městě, kde navštěvoval gymnázium, aktivně hrál tenis. Probojoval se do první desítky nejlepších tenistů Rakouska-Uherska. Po maturitě sloužil v armádě.

V roce 1914 debutoval na prknech vídeňského Volksbühne. První film DIE RACHE DER TOTEN natočil v roce 1916, to již byl v angažmá drážďanského Alberttheater. Po roce přesídlil do berlínského Deutsche Theater. V roce 1922 se oženil se svou přítelkyní Anuschkou Fuchsovou, pocházející z pražské podnikatelské rodiny Fuchsů. V dubnu 1933 opouští, protože je Žid, Německo. Střídavě hrál ve Vídni a Praze, pohostinsky v Zurychu a Bruselu.

V roce 1938 emigroval před nacisty podruhé. Usadil se v New Yorku. Po krátkém učinkování na Broadway, odešel následujícího roku do Hollywoodu, kde obdržel americké státní občanství. Zde od roku 1942 pod uměleckým jménem Ernest Dorian začal hrát v hollywoodských filmech nacisty a důstojníky. Po válce patřil k těm, kteří uposlechli výzvy úřadů a návrat do Evropy odložil. Rok hostoval v Buenos Aires a do Vídně se vrátil roku 1947, kde začal hrát v Burgtheatru a Volkstheateru, z tohoto divadla je známý svou rolí Henriho Dunanta, zakladatele Červeného kříže.

K jeho pozdějším rolím patřil baron Kurtz v DER DRITTE MANN. Filmografie Ernsta Deutscheho obsahuje 63 filmů. Jeho posledním byl televizní DER FALL BOHR z roku 1966. V roce 1964 obdržel Zlatý filmový pás za celoživotní dílo. V roce 1973 bylo na jeho počest pojmenováno jedno z hamburských divadel. Herec je pohřbený na berlínském hřbitově Heerstraße.

skipi

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace