Reklama

Reklama

Michel Drach

Michel Drach

nar. 18.10.1930
Paříž, Francie

zem. 15.02.1990 (59 let)
Paříž, Francie

Biografie

Režisér Michel Drach vstoupil do dějin francouzské kinematografie hned svým prvním filmem, který neměl daleko ke stylu nové vlny, později pak natočil několik zajímavých snímků v hlavní roli se svou tehdejší manželkou Marií-José Nat. Drach pocházel z Paříže a k filmu jej přivedl jeho bratranec, významný režisér Jean-Pierre Melville. Pod jeho vedením začal Drach již koncem čtyřicátých let pracovat u filmu a jako asistent režie se podílel na Melvillových významných počinech MLČENÍ MOŘE (Le silence de la mer, 1949) a HROZNÉ DĚTI (Les enfants terribles, 1950).

V padesátých letech natočil Michel Drach několik krátkých filmů, jeho celovečerním debutem bylo existenciální drama V NEDĚLI SE NEPOHŘBÍVÁ (On n'enterre pas de dimanche, 1959), za něž získal prestižní cenu Prix Louis Delluc. Tímto příběhem o tragickém konci partnerského trojúhelníku se Michel Drach uvedl velmi slibně, jeho další práce AMÉLIE ANEB ČAS NA LÁSKU (Amélie ou le temp d΄aimer, 1961) však skončila komerčním fiaskem, ačkoliv byla nominována na Zlatého medvěda za nejlepší film na festivalu v Berlíně. Z finančních důvodů později Drach přijal nabídku, kterou předtím odmítl a natočil komedii DOBRÁ PŘÍLEŽITOST (La bonne occase, 1965) s osvědčenými herci.

Pozoruhodné soukromé i pracovní partnerství pak provázelo další tvorbu Michela Dracha během šedesátých a sedmdesátých let. V roce 1964 se oženil s herečkou Marií-José Nat (*1940) a z jejich manželství pocházejí tři synové – David (*1965), Julien (*1973) a Aurelien (*1975). Především se ale Marie-José Nat stala hvězdou většiny dalších Drachových filmů. Některé z nich jsou dnes již zapomenuté, například detektivka SAFARI DIAMANTS (1966), kde s Marií-José hrál Jean-Louis Trintignant, k uměleckým vrcholům dosáhla jejich spolupráce v sedmdesátých letech.

Do filmu PLESOVÉ HOUSLE (Les violons du bal,1974) začlenil Drach své vlastní vzpomínky na období války; film byl nominován na Zlatou palmu v Cannes a ze stejného festivalu si Marie-José Nat odnesla cenu pro nejlepší herečku. Dalším významným počinem bylo psychologické komorní drama o ženě trpící po nehodě ztrátou paměti VLASTNÍ MINULOST NEZNÁMÁ (Le passé simple, 1977), které opět vyneslo festivalovou trofej Marii-José Nat, tentokrát v Karlových Varech. Kromě toho Michel Drach příležitostně pracoval i pro televizi a podílel se například na vzniku některých seriálů. S Marií-José Nat se rozvedl v roce 1981 (rozešli se ale již několik předtím po seznámení herečky s hercem Victorem Lanouxem).

Z Drachovy tvorby osmdesátých let stojí za zmínku epizoda ze života slavného spisovatele GUY DE MAUPASSANT (1982) s Claude Brasseurem v hlavní roli. Hvězdné obsazení dominuje také melodramatickému příběhu ZACHRAŇ SE, LOLO (Sauve toi, Lola, 1985), natočeném ve francouzsko-kanadské koprodukci a dotýkajícímu se citlivě tématu rakoviny. Filmografii Michela Dracha uzavírá komedie DĚDA JE GENIÁLNÍ (Il est génial papy!, 1987), která se opět vrací k mezilidským vztahům, tentokrát v linii dědeček – vnuk.

Michel Drach zemřel v Neuilly-sur-Seine 15. února 1990 ve věku nedožitých 60 let.

Pavel "argenson" Vlach

Režisér

Scenárista

Herec

Filmy
1974

Les Violons du bal

1961

Amélie ou le temps d'aimer

Dokumentární
1964

Chroniques de France (TV seriál)

Host

Ovládací panel

Reklama

Reklama