foto

Talulah Riley

  • nar. 26.9.1985 (34 let)
    Anglie, Velká Británie

Biografie

Narodila se 26. září 1985 ve východoanglickém Hertfordshire. Že její jméno neznáte? Tak si ho velmi rychle zapamatujte. Talulah Riley totiž rozhodně patří a také je považována za jedno z vycházejících hereckých sluncí minimálně britského, ne-li světového filmového nebe.

Jak už bylo řečeno, narodila se na východě Spojeného Království, v malém kraji zvaném Hertfordshire jako jediná dcera Uny Riley a Douga Milburna. Matka byla generální ředitelkou bezpečnostní firmy, naproti tomu otec - dříve Hertfordshirský policejní důstojník - později přesedlal na filmovou dráhu a napsal několik epizod k různým televizním minisériím či seriálům, a to zejména z prostředí anglické policie. Mezi ty nejznámější patří zejména The Bill, Silent Witness, či Prime Suspect.

Samotná Talulah v Hertfordshiru navštěvovala a stuodavala několik škol - Cheltenham Ladies College (Cheltenhamská dívčí univerzita), Haberdashers' Aske's School for Girls (Galanterní škola pro dívky) a Berkhamsted Collegiate School. I přes nespokojenost rodičů po svých 18. narozeninách zanechala školy a zaměřila se primárně na svou hereckou dráhu. A zjevně udělala to nejlepší, co mohla.

Svou hereckou kariéru nastartovala rolí mladé Angely v PĚTI MALÝCH PRASÁTKÁCH, kde si zahrála s famózním detektivem Herculem Poirotem, resp. Davidem Suchetem. Debutem ale bylo její vystoupení v roce 2005 v divadle Old Vic během inscenace The Philadelphia Story - původně Brodwayské romantické filmové komedie z roku 1940. Věci následně nabraly rychlý spád a brzy poté se Talulah splnil její dětský sen - dostala roli Mary Bennetové a zahrála si po boku Keiry Knightley či Brendy Blethyn. Poté si zahrála v další filmové adaptaci Agathy Christie - Slečně Marplové, konkrétně filmu NENÍ KOUŘE BEZ OHÝNKU. Následovaly hlavní role ve filmech či seriálech jako HOLKY Z NAŠÍ ŠKOLKY, NEARLY FAMOUS, PHOO ACTION či DOCTOR WHO.

V současné době je Talulah zasnoubena s jihoafrickým rodákem a podnikatelem Elonem Muskem. Svatbu plánují na rok 2010.

Lukáš "saaaky" Koutný

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Filmy

2015 Scottish Mussel

Scenáristická filmografie

Filmy

2015 Scottish Mussel

Fanoušci tvůrce