foto

Whitney Able

  • nar. 6.2.1982 (38 let)
    Houston, Texas, USA

Biografie

Americká rodačka, celým jménem Whitney Nees Able, přišla na svět v Houstonu v Texasu. Dlouhou dobu žila v Mexiku a Španělsku. V roce 2008 se umístila na 83. místě v časopisu Maxim jako jedna z Top 100 nejžhavějších dívek. V roce 2010 se také provdala za svého hereckého kolegu a dlouholetého přítele Scoota McNairyho, se kterým si zahrála ve filmu Zakázaná zóna. Mají spolu dvě děti.

Herečka a příležitostná fotomodelka Whitney Able začala od roku 2003 budovat svou kariéru ve vedlejších rolích a v nízkorozpočtových filmech, kde ztvárňovala především svůdné a krásné mladé dívky. Její první role byla v nízkonákladovém Age of Kali (2005). Poté se v roce 2006 představila jako Eve ve filmu Dead Lenny, které vyšlo pouze na DVD. Dostala také příležitost v pilotním díle televizní show Secrets of a Small Town, ale ta nebyla přijata Americkou vysílací společností. Dále si zahrála i v show Rodney.

Zlom v její kariéře přišel v roce 2006, kdy na sebe upozornila v hororovém filmu Všichni milují Mandy Lane, kde si zahrála sympatickou a prostopášnickou roztleskávačku Chloe. Ve filmu se také objevila Amber Heard a celkově snímek obdržel rozdílné ohlasy kritiků. V malých roličkách se pak objevila i v Odložených případech a Kriminálce New York.

V dalším hororovém počinu Nepohřbený (2007), který byl na hororfestu jedním z „8 films to die for“, ztvárnila Able roli Ally. Celkově byl však film slabý a kritici jej smetli. Další role Able přišly v Láska a Mary a Remarkable Power.

Poté, co se Able objevila v dalších nezávislých filmech, přišla její hlavní role ve filmu Zakázaná zóna (2010), nízkorozpočtový sci-fi horor, který byl kritiky přijat kladně. Ve stejném roce se Able objevila po boku Kevina Sorba ve snímku Tale of Ancient Empire, který se ovšem nedočkal příznivých ohlasů. Dále se v roce 2013 objevila po boku Luke Wilsona a Anny Paquin v Straight A's a o rok později si zahrála s Liamem Neesonem ve snímku Mezi náhrobními kameny.

V roce 2015 se objevila v thrilleru Dark (2015). Na Oldenburgském národním filmovém festivalu v Německu obdržela za tuto roli nadprůměrné hodnocení a byla nominována jako nejlepší herečka.

Michal "Slartibarkfast" Skotnica