foto

Norbert Auerbach

  • nar. 4.11.1922
    Vídeň, Rakousko
  • zem. 12.12.2009 (87 let)
    Praha, Česko

Biografie

Narodil se roku 1922 ve Vídni a byl synem Josefa Auerbacha, s jehož jménem je neodmyslitelně spjata zlatá éra filmového Barrandova. V jeho produkci vznikly např. slavné filmy s Vlastou Burianem.

V době ohrožení republiky německým nacismem celá rodina Auerbachových emigrovala do USA. Po válce, už v době, kdy někdejší válečný zpravodajec Ian Fleming psal jednoho Jamese Bonda za druhým, bývalý speciální vojín průzkumné roty 2. obrněné divize US, Norbert Auerbach kráčel ve šlépějích svého otce a budoval si kariéru ve filmovém průmyslu.

Po několika letech působení ve filmových společnostech zakotvil v pařížské centrále United Artists, aby se později stal jejím prezidentem. Dalo by se říci, že to byl právě Auerbach, kdo přišel s nápadem zfilmovat Jamese Bonda. Roku 1962 se rozjelo natáčení první bondovky, která předznamenala celosvětový úspěch a dodnes bylo natočeno již 23 pokračování. Stál mj. u zrodu série Růžových panterů s Peterem Sellersem a českým rodákem Herbertem Lomem, podílel se na vzniku filmů Rocky se Sylvesterem Stallonem. Jeden čas působil jako poradce přes komunikaci a propagaci u amerického prezidenta Ronalda Reagana.

Norbert Auerbach měl talent hlavně na témata, jež v dané chvíli dovedla zabrat u diváků. Tento byznysmen, světoobčan a intelektuál zemřel v Praze roku 2009.

david "agass" slodicak

Herecká filmografie

Filmy

1982 Tajemství N.I.M.H.

Host

TV pořady

2004 Uvolněte se, prosím (TV pořad)
2001 Barvy života (TV pořad)
2000 Krásný ztráty (TV pořad)
1999 Zpověď (TV pořad)
1998 Na plovárně (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky