foto

Mathilde Casadesus

  • nar. 5.5.1921
    Paříž, Francie
  • zem. 27.8.1965 (44 let)
    Es Canutells Mahon, Minorca, Islas Baleares, Španělsko

Biografie

Herečka Mathilde Casadesus, celým jménem Mathilde Lucette Rose Jeanne Casadesus, se narodila v Paříži a pocházela z uměleckého prostředí. Rodina pocházela původně ze Španělska, Mathildin dědeček Luis Casadesus (1850-1919) se prosadil jako úspěšný dirigent, usídlil se ve Francii a všech jeho devět dětí se též věnovalo hudbě. Mathildiným otcem byl Marius Casadesus (1892-1981), hráč na violu a také hudební skladatel, matka Lucette Laffite hrála na violoncello.

Také Mathilde prošla díky rodinné tradici hudebním vzděláním, více ji ale lákalo divadlo. Na různých divadelních jevištích sehrála desítky rolí, excelovala především v komediálních fraškách slavného Georgese Feydeaua, počátkem 60. let vynikla v hlavní roli představení Le don d'Adele, které uvádělo pařížské divadlo Théâtre de l'Ambigu.

Do světa filmu vstoupila poprvé až po válce a začala hrát menší role ve filmech různých žánrů a také různých režisérů, celkem se její jméno uvádí u bezmála čtyřiceti titulů. U nás jsme ji mohli zaznamenat ve slavném Ophülsově filmu RADOVÁNKY (Le plaisir, 1952) nebo jako guvernantku v titulu KRÁSKY NOCI (Les belles de nuits, 1953). V této době točila i několik filmů ročně, pracovala také v italské produkci. Za zmínku stojí její postava Madame Boche ve filmovém zpracování Zolova Zabijáka, které natočil René Clément pod názvem GERVAISE (1956), jako majitelka restaurace se pak objevila ve filmu V PŘÍPADĚ NEŠTĚSTÍ (En cas de malheur, 1958).

Koncem 50. let dostala Mathilde Casadesus příležitost zahrát si i v Hollywoodu, nicméně význam jejích rolí nikdy nepřekročil epizodní rámec. Z dalších filmů, které u nás byly uvedeny, můžeme připomenout komedii CTIHODNÝ STANISLAV (L'honorable Stanislav, secret agent, 1963) s Jeanem Maraisem v hlavní roli, kde hrála operní zpěvačku. Spolu s dalšími francouzskými herci pak hrála ve slavné komedii JAK UKRÁST VENUŠI (How To Steal A Million, 1966), která se natáčela v Paříži, Mathilde Casadesus ale v průběhu příprav náhle zemřela. Příčinou její předčasné smrti byla patologická snaha po zdravém životním stylu a následkem radikálních diet došlo k srdečnímu selhání. Herečka zemřela v srpnu 1965 na ostrově Minorca ve věku 44 let.

Její dcera Lucile Casadesus (*1950) byla tanečnicí.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky