foto

Bridget Fonda

  • nar. 27.1.1964 (57 let)
    Los Angeles, California, USA

Biografie

Bridget Jane Fonda se narodila 27. ledna 1964 v Los Angeles, Californii, do známé herecké rodiny (všem je jistě známý Bridgetin dědeček Henry, otec Peter a teta Jane, Bridgetina matka Susan Jane Brewer je umělkyně). Otec Bridget pojmenoval po své staré lásce, jisté Bridget Haywardové. Rodiče Bridget se rozvedli, když byla ještě malá. Peter se pak oženil s Portií Rebeccou Crockett. Poté se Susan i s Bridget a s Justinem (Bridgetiným bratrem) odstěhovala do Coldwater Canyonu. V té době se Bridget s otcem skoro nevídala. Při studiu na střední škole získala roli ve školním představení, a tehdy si prý uvědomila, že chce být herečka.

Od té doby o to také usilovala. Nechtěla však získávat role protekčně, takže vystudovala herectví na Tischově herecké fakultě na univerzitě v New Yorku. Její první filmové role (ve filmech PARTNEŘI a EASY RIDER) byly opravdu drobné, její jméno ani nebylo uvedeno v titulcích. Tu pravou slávu okusila teprve se svojí hlavní rolí v jednom z příběhů filmu Roberta Altmana ÁRIE. Poté se objevila v několika menších filmech (například komedie NEMŮŽEŠ USPĚCHAT LÁSKU). Dalším významnějším bodem její herecké kariéry byla pak role Mandy Rice-Davies ve filmu SCANDAL (film, jehož příběh vycházel z politického skandálu okolo politika Johna Profuma). Bridget byla za tuto roli nominována na Zlatý glóbus za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.

Po několika dalších menších rolích (Mary Wollstonecraft Godwin v ODPOUTANÉM FRANKENSTEINOVI, nebo třeba epizodní role v seriálu JUMP STREET 21) přišla další velká herecká příležitost, kterou Bridget využila. Byla jí role atraktivní novinářky Grace Hamilton v třetím pokračování legendárního KMOTRA. Právě po této roli už šla z filmu do filmu. Mezi významnější patří psychologický thriller SPOLUBYDLÍCÍ, kde si zahrála hlavní roli po boku Jennifer Jason Leigh, nebo romantické komediální drama SINGLES, kde si též zahrála hlavní roli.

Velice významnou rolí pak byla všem jistě dobře známá narkomanka Maggie Hayward ve filmu Johna Badhama ZABIJÁK / MÍSTO, ODKUD NENÍ NÁVRATU, který byl remakem úspěšného Bessonova filmu BRUTÁLNÍ NIKITA. Film si sice jakožto v podstatě přesná (a horší) kopie originálu vysloužil kritiku, ale právě Bridget byla za svou roli kritiky pochvalována. Poté přišly role ve filmech MALÝ BUDDHA, kde si zahrála s Keanu Reevesem, VÍTEJTE VE WELLVILLE, kde jí pro změnu byli partnery Anthony Hopkins a Matthew Broderick, nebo po boku Nicolase Cage ve známé romantické komedii MŮŽE TO POTKAT I VÁS.

Chválu kritiky jí vynesla také Melanie Ralston, role plážové kočičky, kterou ztvárnila v dlouho očekávané JACKIE BROWNOVÉ Quentina Tarantina, nebo Sarah Mitchellová, manipulativní manželka Hanka Mitchella (Bill Paxton) ve velkém hollywoodském trháku JEDNODUCHÝ PLÁN. Poté se objevila v hlavní roli hororové komedie JEZERO. Další významnější rolí byla prostitutka Jessica v akčním thrilleru POLIBEK DRAKA. Zatím vůbec poslední Bridgetinou rolí byla Sněhová královna ve filmu KAI A GERDA / SNĚHOVÁ KRÁLOVNA.

Bridget, která za svou bohatou kariéru získala jedno ocenění, byla dvakrát nominována na Zlatý glóbus, a třikrát na další ceny, se 29. listopadu 2003 provdala za hudebního skladatele Dannyho Elfmana, který je dvorním skladatelem Tima Burtona, jeho hudba se objevuje prakticky ve všech Burtonových filmech, navíc složil úvodní skladby k takovým dílům, jako jsou SIMPSONOVI, nebo třeba ZOUFALÉ MANŽELKY, za něž obdržel cenu Emmy. Bridget a Dannymu se v lednu 2005 narodil syn Oliver. Bridget se od své svatby neobjevila v žádném filmu, a momentálně se bohužel ani objevit neplánuje.

Ezra "Tom Riddle" Fitzmonster

Host

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(71)