foto

Wilhelm von Homburg

  • nar. 25.8.1940
    Berlín, Německá říše
  • zem. 10.3.2004 (63 let)
    Puerto Vallarta, Mexiko

Biografie

Německý zápasník, boxer a filmový herec. Narodil se za války v hitlerovském Německu jako Norbert Grupe. Jeho otec Richard byl pekař a věnoval se rovněž zápasu. K tomuto sportu přivedl i svého urostlého syna. Rodina se v r. 1950 přestěhovala do USA a zde si Norbert Grupe změnil jméno na Wilhelm von Homburg (někdy se představoval jako Princ Wilhelm von Homburg a předstíral, že je šlechtického původu). Počátkem šedesátých let přešel od zápasu k boxu, v němž byl velmi úspěšný. Usadil se v Hamburku, boxoval střídavě v Německu a v USA. V letech 1962-1970 prohrál pouze 6 ze 46 utkání.

Zároveň začal koketovat s Hollywoodem, poprvé se na plátně objevil v r. 1965 v epizodní roli válečného dramatu MORITURI po boku Marlona Branda, o rok později jej obsadil Alfred Hitchcock do thrilleru ROZTRŽENÁ OPONA (1966). V následujících letech jej čekala řada malých rolí ve filmech jako WRECKING CREW (1968) nebo ĎÁBELSKÁ BRIGÁDA (1968). Větší roli mu dal až krajan Werner Herzog ve filmu STROSZEK (1977), kde ztvárnil postavu násilnického pasáka. Pak se však jeho kariera na 11 let zastavila, jelikož začal mít problémy se zákonem. Několikrát byl obviněn z vydírání, kuplířství a obchodu s drogami a za mřížemi strávil celkem pět let života. Na plátno se vrátil až v r. 1988 po boku Bruce Willise v akčním thrilleru SMRTONOSNÁ PAST. O rok později pak ztvárnil svou patrně nejslavnější roli Viga v komedii Ivana Reitmana KROTITELÉ DUCHŮ II (1989). Menší role jej ještě čekaly v dramatu z boxerského prostředí PŮLNOČNÍ PODRAZ (1992), v parodii MLČENÍ ŠUNEK (1994) a poslední významnější rolí byla postava Simona v mysteriozním thrilleru Johna Carpentera ŠÍLENSTVÍ (1995).

Jeho život byl doprovázen mnoha skandály, jako profesionální boxer proslul svými dlouhými vlasy, masivními prsteny a kouřením doutníků. Papparazzi se zájmem dokumentovali jeho styky s překupníky drog, pasáky i Hells Angels. Po skončení boxerské kariery se pokusil změnit styl života, přestěhoval se do Los Angeles a cestoval po kraji ve staré dodávce spolu se svým psem. V r. 2002 natočil německý režisér Gerd Kroske za spoluúčasti Wernera Herzoga dokumentární film DER BOXPRINZ, zachycující životní příběh tohoto nespoutaného muže. Dva roky poté, 10.března 2004 v Puerto Vallarta v Mexiku Homburg ve věku 63 let umírá na rakovinu a jeho sportovní i filmová kariera se tak definitivně uzavírá.

Dáša "lola3121" :-)....

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky