foto

Marc Porel

  • nar. 3.1.1949
    Lausanne, Švýcarsko
  • zem. 15.8.1983 (34 let)
    Casablanca, Maroko

Biografie

Marc Porel, vlastním jménem Marc Michel Marrier de Lagatinerie, se narodil v Lausanne ve Švýcarsku do herecké rodiny. Jeho otcem byl herec Gérard Landry (1912-1999) a matkou herečka Jacqueline Porel (*1918), rodiče se ale vzali až dva roky po Marcově narození. Jacqueline Porel byla předtím manželkou herce Françoise Périera, v oblasti kultury se pohybovali i Marcovi nevlastní sourozenci, herec Jean-Pierre Périer a novinářka Anne-Marie Périer.

Vyrůstání v hereckém prostředí pochopitelně i Marca Porela přivedlo k dráze u filmu. Debutoval menší rolí ve filmu JEDEN MUŽ NAVÍC (Un homme de trop, 1967), kde se v menší roli objevil v souhvězdí slavných herců. Poté hrál nevelké role v dalších filmech, poprvé na sebe výrazněji upozornil ve slavném dramatu SICILSKÝ KLAN (Le clan des Siciliens, 1969). S Jeanem Gabinem pak hrál ve filmu HEROIN (La horse, 1970). Skutečně velkou roli mu pak poskytl Édouard Molinaro v kriminálním dramatu NEJSLADŠÍ DOZNÁNÍ (Les aveux les plus doux, 1971), kde ztvárnil postavu mladého delikventa obviněného z vraždy (v tomto filmu hrál i po boku svého otce). V té době Porelova popularita stoupala a zdálo se, že se stane nástupcem v podobných rolích, jaké ještě před pár lety hráli Alain Delon nebo Jean-Paul Belmondo.

Časy se ale rychle měnily a vzápětí byla půda připravena pro ještě výraznější herce jako byl Gérard Depardieu nebo Patrick Deawere. Marc Porel navíc na počátku 70. let dal přednost natáčení v zahraničí, především v Itálii, ale i v Německu, a z francouzských kin se prakticky vytratil. Ve Francii hrál velkou roli naposledy v gangstersky laděném filmu UN OFFICIER DE POLICE SANS IMPORTANCE (1973), který však u diváků propadl. Nadále pak pracoval hlavně v Itálii, i když nezřídka s francouzskými kolegy; po boku Alaina Delona se například objevil ve filmu TONY ARZENTA (1973). Se slavným Budem Spencerem hrál ve filmu VOJÁK ŠTĚSTĚNY (Il soldato di ventura, 1975).

Za zmínku stojí Porelova účast – i když ve vedlejších rolích – ve filmech slavných italských režisérů, například NEVINNÝ (L'innocente, 1976) Luchina Viscontiho, s nímž ostatně spolupracoval již dříve. Hrál také ve slavném horroru SETTE NOTE IN NERO (1977) režiséra Lucia Fulciho. V téže době se v Itálii také oženil, jeho manželkou se v roce 1977 stala italská herečka Barbara Magnolfi (*1955), s níž pak natočil tři filmy, ovšem bez širšího uměleckého dosahu, výjimečně se ještě několikrát vrátil k filmování ve Francii. Koncem sedmdesátých let začal Porel pracovat i pro televizi, svůj poslední film DELITTO CARNALE (1983) dokončil krátce před smrtí.

Marc Porel zemřel v Casablance v Maroku 15. srpna 1983 ve věku 34 let, podle oficiálního vyjádření byla příčinou úmrtí meningitida. Pohřben je v Paříži spolu se svou předčasně zemřelou dcerou Bérangére (1968-1991). Filmová kariéra Marca Porela trvala pouhých šestnáct let, za tu dobu ale stihl natočit bezmála čtyřicet filmů, z toho více než polovinu v Itálii.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky