foto

Juan Diego Flórez

  • nar. 3.1.1973 (47 let)
    Lima, Peru

Biografie

Peruánský rodák Juan Diego Flórez je bezesporu dnes jednou z nejvýraznějších hvězd operního nebe. Studium hudby započal v rodném Peru a poté ve Filadelfii. Od roku 1994 spolupracoval s předním peruánským tenoristou Ernestem Palaciem, který ho pozval ke spolupráci na nahrávce do Itálie a stal se jeho učitelem a rádcem. Dnes působí i jako jeho manažer.

Prvního úspěchu Flórez dosáhl na Rossiniho festivalu v Pesaru, kde se odehrál zároveň již v jeho 23 letech Flórezův debut. Představil se v hlavní tenorové roli v opeře Matilda de Shabran, protože hlavní představitel onemocněl a nikdo jiný tento obtížný kousek ve svém repertoáru neměl. Toto jeho vystoupení vzbudilo senzaci a od té doby Flórezova hvězda stoupala strmě vzhůru. Flórez se začal objevovat a objevuje na předních světových operních scénách, a každé jeho představení je fenomenální a nezapomenutelné. Nejedná se totiž pouze o precizně přednesené árie, ale také o celkový prožitek a herecké ztvárnění.

Za zmínku stojí, kromě mnoha dalších, jeho nezapomenutelná úloha v Donizettiho Dceři pluku (La Fille du Regiment), která se na repertoáru světových scén objevila po 40 letech, kdy v ní zazářil Luciano Pavarotti. Zdá se, že se historie opakuje a další výjimečná hvězda je objevena díky této opeře a náročné árii Ah, mes amis s 9 tříčárkovanými C!

Juan Diego Flórez je také držitelem mnoha ocenění, z nichž jmenujme například nejvyšší státní vyznamenání, Řád velkokníže slunce Peru. Flórez má na svém kontě řadu sólových nahrávek i několik DVD. Díky lehkosti a nenucenosti hlasu a celkovému výrazu je velkým potěšením sledovat tohoto mladého umělce a těšit se z jeho úspěchů.

M.... "naxicka" K........

Herecká filmografie

Filmy

2007 Gaetano Donizetti - Die Regimentstochter (La fille du régiment) (TV film)
La Fille du régiment (TV film)
2005 La figlia del reggimento
2001 Falstaff (TV film)
2000 Cenerentola, La (TV film)
Italiana in Algeri, L' (TV film)
1999 Barbiere di Siviglia, Il (TV film)
Cappello di paglia di Firenze, Il (TV film)
Nina, o sia La pazza per amore (TV film)

TV seriály

2006 Metropolitan Opera: Live in HD (TV seriál)

Dokumentární

2019 Koncert z La Scaly (koncert)
2018 Koncert z Paříže 2018 (koncert)
2016 Koncert z Paříže 2016 (koncert)
2014 Koncert z Paříže (koncert)
2010 Los Angeles Philharmonic Orchestra (koncert)

Koncert

2017 Juan Diego Flórez singt Mozart (koncert)

Divadelní záznam

2018 Lucia di Lammermoor (divadelní záznam)
2011 Hrabě Ory (divadelní záznam)
2005 G. Rossini: Lazebník sevillský (divadelní záznam)

Host

TV pořady

2016 BBC Proms 2016 (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky