foto

Joe Carnahan

  • nar. 9.5.1969 (51 let)
    Sacramento, California, USA

Biografie

Celým jménem Joseph Aaron Carnahan je americký scénárista, herec, ale v první řadě nezávislý režisér, narozený 9. května 1969. S rodinou žil a vyrůstal v Sacramentu. Vystudoval střední školu Fairfield v Kalifornii. Jeho bratr se také pohybuje ve filmové branži jako scénárista Matthew Michael Carnahan. Je známý především scénáři k filmům KRÁLOVSTVÍ (2007) a NA ODSTŘEL (2009).

Joe Carnahan se poprvé do pamětí diváků zapsal v roce 1998 režií černé komedie, ve které sám hrál s názvem BLOOD, GUTS, BULLETS AND OCTANE. Později začal pracovat na scénáři k nízkorozpočtovému filmu NARKOTIKA, který vypráví příběh dvou kolegů policejního oddělení, kteří vyšetřují vraždu parťáka jednoho z nich. Usedl i na křeslo režiséra, duo policajtů si zahráli Ray Liotta a Jason Patric a film samotný měl premiéru v roce 2002. V téže roce stihl režírovat svůj krátkometrážní štych THE HIRE: TICKER s Clivem Owenem v hlavní roli. S rokem 2006 přišla pro Joe Carnahana i režie akčního filmu, ke kterému napsal sám scénář s titulem SEJMI ESO. Ve filmu se objevilo mnoho známých tváří jako třeba Ryan Reynolds, Ray Liotta, Ben Affleck, či Andy Garcia. Film se na začátku roku 2007 držel v popředí amerického žebříčku v návštěvnosti.

V roce 2008 si dal Carnahan pauzu od režie a pustil se do psaní scénářů. Na svém kontě má scénáře k filmům jako HRDOST A SLÁVA, nebo pokračování SEJMI ESO 2. Poté co napsal scénář k akční komedii A-TEAM (2010), rozhodl se vrátit k režii tohoto dobrodružného snímku o bývalých členech elitní armádní jednotky ve které hlavní roli ztvárnil Liam Neeson. V brzké době bude mít premiéru jeho nejnovější filmový příspěvek. V Kanadě natočené drama THE GREY, ke kterému kromě režie a scénáře obstaral i produkci, v hlavní roli se objeví opět Liam Neeson.

Ve svých filmech rád do rolí obsazuje hudební hvězdy jako Busta Rhymese (NARKOTIKA), Aliciu Keys, či rapera Commona (oba SEJMI ESO). Je velkým fanouškem anglického fotbalového klubu Manchesteru United.

Očko "Mičl" Szyslak

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Filmy

2021 Copshop
2019 O život
2018 El Chicano
2017 Wheelman

Host

TV pořady

2011 Call of Duty ELITE: Friday Night Fights (TV pořad)

Fanoušci tvůrce