foto

Micheline Francey

  • nar. 19.10.1919
    Paříž, Francie
  • zem. 1.1.1969 (49 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Herečka Micheline Francey pocházela z Paříže, její vlastní jméno bylo Micheline Henriette Françoise Gay-Bellile a narodila se 19. října 1919. Svou dětskou touhu po herecké slávě začala realizovat velmi brzy a navštěvovala školu dramatických umění pod vedením Fernanda Ledouxe. Jako sotva osmnáctiletá se objevila v menších rolích ve dvou průměrných komediích režiséra Léa Joannona z roku 1937. Záhy prokázala schopnosti charakterního herectví v historickém melodramatu LE JOEUR D'ÉCHECS (1939). Ke skutečně hvězdné slávě pak vykročila jednou z hlavních rolí v historickém dramatu VOZKA SMRTI (La charette fantome, 1939).

Na začátku války se Micheline Francey umělecky odmlčela a žila v soukromí, mimo jiné se jí v této době narodil syn Thierry (*1942). Ještě za války se ale vrátila na filmové plátno ve velkém stylu. Za zmínku stojí především její velká role ve slavném filmu HAVRAN (Le corbeau, 1943) režiséra Henri-Georgese Clouzota. Po osvobození od německé okupace se Francey dostala na černou listinu. Na rozdíl od jiných herců, kteří měli aktivní styky s nacisty, Micheline Francey se provinila pouze tím, že pracovala pro společnost Continental Film, která působila pod německým dohledem. Díky tomu dostala roční zákaz umělecké činnosti. Mezitím ale přišel do kin film SLAVIČÍ KLEC (La cage des rossignols, 1945), který byl natočen ještě předtím, premiéru měl ale až v září 1945 a s návštěvností přes pět miliónů diváků měl fantastický úspěch.

Ještě ve čtyřicátých letech začala Micheline Francey znovu točit (ve dvou filmech hrála se svým malým synkem), ale přestože jí nebylo ještě třicet let, význam jejích rolí i jí samotné jako herečky postupně klesal. Začala se více realizovat v divadle, v 50. letech našla nové působiště především na rozhlasových vlnách. V té době sice ještě točila filmy, dostala příležitost zahrát si i v italské produkci, ale koncem padesátých let z filmu prakticky zmizela. Její poslední filmovou rolí byla nevelká postava ve filmu VZDUŠNÉ ZÁMKY (La gamberge, 1962). Pak se uplatnila ještě jako recitátorka a koncem 60. let se objevila ve dvou televizních seriálech.

Micheline Francey zemřela na Nový rok 1969 následkem infarktu ve věku 49 let. Zůstalo po ní přibližně 35 filmových rolí, ale její sláva odezněla již s koncem války.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky