foto

Michal Čapka

  • nar. 19.10.1979 (41 let)
    Přerov, Československo

Biografie

Pochází z divadelní rodiny, dědeček z Brodku u Přerova byl nadšený ochotník, divadlu se věnují také tatínek Jiří Čapka (Divadlo na Vinohradech, Praha), strýc Vladimír (Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava), teta Marcela (Divadlo Petra Bezruče, Ostrava) a bratr Filip (mj. Divadlo Bez Zábradlí, Praha).

Michal Čapka vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě (pedagog: Václav Klemens). Dva roky působil v Městském divadle v Karlových Varech, seznámil se zde s režisérem Sergejem Fedotovem a mezi role, které zde ztvárnil patří např. role Štěpána v Gogolově Ženitbě a hlavně role Kosti v Rackovi Antona Pavloviče Čechova. Z lázeňského města putoval mladý herec do ostravského Divadla loutek a odtud v roce 2002 přestoupil do hereckého souboru Komorsní scény Aréna, kde působí dosud. Mezi nejvýraznější inscenace, v nichž Michal Čapka v Ostravě zářil, patří např. role v Bulgakově Psím srdci, Shakespearově Snu noci svatojánském, dále představení Kafkovo brko, Čechovův Racek, Poručík z Innishmoru. Mezi nejaktuálnější patří účast na ojediněle "rázovitá" ostravské inscenaci Brenpartija, či hlavní role v Shakespearově Hamletovi.

Za roli psa v Bulgakovově Psím srdci získal Michal Čapka v roce 2003 Cenu Alfréda Radoka. V roce 2007 zase dostal Michal Čapka Cenu Thálie pro činoherce do 33 let za ztvárnění Trepleva v Čechovově Rackovi a za roli Padraica ve hře Poručíko z Inishmor.

Tato velmi výrazná herecká osobnost se věnuje také hře na kytaru a bicí, Michal Čapka si rád poslechne Toma Waitse, Boba Dylana, Franka Zappu, Rolling Stones, případně současnou taneční, elektronickou hudbu a drum’n‘bass. Ve volném čase se věnuje také fotografování.

Má dvě děti, měsíčně mívá mezi deseti a patnácti představeními. Je velký trémista, před představením bývá velmi nervózní. Nemá žádnou vysněnou roli, přínosnou je pro něj spolupráce s Ivanem Krejčím. Rád by se na jevišti setkal s Jackem Nicholsonem. Oblíbenými filmovými tvůrci herce jsou Quentin Tarantino, Oliver Stone, Pedró Almódovar, ze starších např. P. P. Pasolini.

fruitbueno

Herecká filmografie

Filmy

2020 Stockholmský syndrom (TV film)
2017 Twofold (studentský film)
2016 Ostravak Ostravski
2014 Kdyby byly ryby (TV film)
2010 Doktor pro zvláštní případy (TV film)
Mamas & Papas
2007 Bouge (studentský film)

TV seriály

2020 Modrý kód (TV seriál)
Skok do prázdna (S04E76)
2018 Specialisté (TV seriál)
Žádostivost (S03E14)
2016 Já, Mattoni (TV seriál)
Vídeňské líbánky (E02)
2015 Vraždy v kruhu (TV seriál)
Kamarád v nouzi (E02)
2012 Kriminálka Anděl (TV seriál)
Osmé nebe (S03E14)

Dokumentární

2020 České tajemno (TV seriál)
Prokletá hrobka (E03)
2014 Rozsudek (TV seriál)
Vraždil ze zoufalství (S01E18)

Hudební videoklipy

2009 Buty: Silnější kluk (hudební videoklip)

Divadelní záznam

2017 Bratři Karamazovi (divadelní záznam)
2015 Ruská zavařenina (divadelní záznam)