foto

Bingbing Fan

  • nar. 16.9.1981 (38 let)
    Qingdao, Shandong, Čína

Biografie

Fan Bingbing, narozena v roce 1981 v čínské provincii Šan-tung, je čínská herečka, zpěvačka a producentka. Za své herecké výkony získala řadu ocenění a spolupracovala s mnoha nejvýznamnějšími čínskými režiséry. Fan byvá popisována jako módní ikona a je stálicí nejen čínských bulvárních médií. Časopis Forbes ji v roce 2012 označil za třetí nejprominentnější čínskou celebritu. V roce 2007 založila vlastní filmové studio Fan Bingbing Studio. Je známá také pro svoji filantropickou činnost.

V roce 1998 se proslavila rolí v nejoblíbenějším čínsko-jazyčném seriálu všech dob MY FAIR PRINCESS, kde se objevila po boku své starší hvězdné kolegině Vicky Zhao. Díky této roli se jí otevřely dveře do čínského a hongkongského filmového průmyslu, kde je dnes řazena k předním herečkám co do popularity a úspěchu.

Začátkem první dekády druhého milénia se objevila v oblíbených seriálech z čínsko-hongkongské koprodukce jako je YOUNG JUSTICE BAO II, nebo THE PROUD TWINS. V roce 2003 získala roli v komerčně úspěšném filmu CELL PHONE od režiséra Feng Xiaoganga, za kterou byla oceněna čínskou obdobou Zlatého glóbu, cenou Sta květů, za nejlepší ženský herecký výkon.

V roce 2004 a 2005 se objevila v hongkongských fantasy filmech THE TWIN EFFECT 2 a A CHINESE TALL STORY. V roce 2006 v historickém velkofilmu VÁLKA ROZUMU A CTI, natočeného podle událostí období Válčících států ve čtvrtém století př. n. l.. Ve stejném roce jí časopis Forbes China udělil titul Star of the Year.

V roce 2007 získala cenu Golden Horse Award (nejprestižnější hongkongská filmová cena) za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli v hororu THE MATRIMONY. Poprvé se spolupracovala s režiserém Li Yuem, se kterým natočila film LOST IN BEIJING. V roce 2010 hrála v jeho dalším kritikou oceněném filmu BUDDHA MOUNTAIN.

V posledních letech se Fan objevila v řadě úspěšných filmů, např. ve filmu SHINJUKU INCIDET (2009) po boku Jackyho Chena, v Chen Kaigeho filmu OBĚŤ (2010), Wang Xiaoshuaiove filmu CHONGQING BLUES, který byl vybrán do hlavní soutěže na festivalu v Cannes, nebo v korejském válečném filmu MY WAY (2011), který rovněž soutěžil v Cannes.

Martin "KlonyIlony" Pank

Fanoušci tvůrce