foto

Mark Gregory

  • nar. 1965
    Řím, Itálie

Biografie

Hvězda Marka Gregoryho zazářila narychlo a bez ohlášení v italském brakovém filmu 80. let a stejně náhle také záhy zhasla. Zpětně je velmi složité dohledat o tomto herci jakékoliv informace, neboť zdroje jsou velmi kusé a také se značně rozcházejí. V čem panuje poměrně vzácná shoda, je skutečnost, že Mark Gregory se narodil v Římě roku 1965 jako Marco Di Gregorio, přičemž některé zdroje uvádějí, že se tak stalo 12. července. Další shodou je, že vstupenkou do světa velkého filmu (alespoň na italské poměry) mu byl Enzo G. Castellari, který počátkem 80. let reagoval na angloamerický trend post apokalyptických sci-fi ve stylu MAD MAX a ESCAPE FROM NEW YORK. Ovšem již zde existují další rozpory. Některé zdroje (a to i IMDB) uvádějí, že Mark Gregory se již v roce 1978 objevil v TV filmu RAINBOW. Jelikož by mu v té době muselo být pouhých třináct let, jedná se o film americký a v celé řadě zdrojů včetně IMDB je uvedeno, že jej Castellari objevil, nejeví se tato skutečnost jako příliš pravděpodobná. Ohledně samotného objevení však panují další nejasnosti. Jedna z verzí hovoří o tom, že tento mladík, který brigádně dělal v obchodu s obuví a byl vášnivým motorkářem a zápasníkem v řecko-římském stylu se stal hvězdou díky své snoubence, který víceméně jako žert zaslala jeho fotografii do společnosti Fulvia film, která se na počátku 80. let ohlížela po nové neokoukané mužské hvězdě. Druhá a poněkud rozšířenější je verze, že režisér Castellari objevil Gregoryho náhodou v jedné z římských posiloven, přičemž o hlavní roli v připravovaném snímku se prý ucházelo kolem 2000 lidí. 
V roce 1982, v pouhých sedmnácti letech, tak Marco Di Gregorio vybaven poangličtěným pseudonymem cestuje se štábem již ostříleného harcovníka Enza G. Castellariho natáčet do New Yorku. Film 1990: BOJOVNÍCI Z BRONXU, který byl díky společnosti IMAGO uveden na VHS i v ČR, se stal kultem mezi všemi milovníky videobraku a jedním ze základních pilířů italskými tvůrci tolik milovaného post apokalyptického sci-fi. Film v podstatě základní osu nepokrytě vykrádá z Carpenterova snímku ÚTĚK Z NEW YORKU, Gregory zde pak toporně ztvárnil hlavní roli vůdce gangu Raiders jménem Trash. Po úspěchu filmu podepsal exkluzivní smlouvu na další tři filmy, roli Trashe již sice co do popularity nezopakoval, ale hned další rok si zahrál svou zřejmě druhou nejznámější postavu. Jednalo se mladého indiána, jenž pod režijním vedením Fabrizia De Angelise zle zatápí policii a bezohledným investorům ve vykrádačce Ramba THUNDER. Ve stejném roce si Gregory střihl hlavní roli ve snímku ADAMO ED EVA, LA PRIMA STORIA D´AMORE. Jak již název napovídá, jedná se o biblický příběh, kde Gregory coby Adam pozná slasti ráje, ale také strasti vyhnanství. Ač se jedná o film poměrně bizarní, zůstává také dosti krotkým, přestože se jej někteří distributoři snažili skandalizovat s odkazem na italskou tradici násilných a eroticky laděných filmů. V roce 1984 si Gregory zopakovat roli Trashe, když s Castellarim vstoupili do stejné řeky s filmem FUGA DAL BRONX, volným pokračováním BOJOVNÍKŮ Z BRONXU. Pro mladíka, který během necelých dvou let stihl čtyři celovečerní filmy, poté nastala poměrně dlouhá několikaletá pauza, způsobená prý vážnými problémy v rodině, které mělo představovat úmrtí matky a alkoholismus otce. V roce 1987 se však Gregory vrací opět pod vedením De Angelise s pokračováním THUNDER II, které je hned další rok následováno třetím dílem. 
Jedním z tematických vzorů italských brakových režisérů bylo kromě post apokalyptického sci-fi a řady dalších subžánrů také americké válečné filmy či akční filmy prezentující americké vojáky potírající zlo v různých exotických lokacích. Na sklonku své pouze sedm let trvající filmové kariéry měl tak Gregory to „štěstí“, že prostřednictvím své postavy poznal prostředí čtyř nejslavnějších amerických mezinárodních intervencí, ať už se jednalo o Vietnam (UN MALEDETTO SOLDATO), Koreu (MISSIONE FINALE, kde je jistě pozoruhodné, že se film natáčel přímo v Severní Koreji, která v 80. letech zažívala malou kinematografickou renesanci, byť samozřejmě stále pod přísným dohledem režimu), Nicaraguu (DELTA FORCE COMMANDO), ale také o Afghánistán v jeho posledním filmu AFGANISTAN – THE LAST WAR BUS z roku 1989. Po tomto filmu se po Gregorym slehla zem. Je otázkou, jestli se jednalo o jeho zhnusení filmovým byznysem, které měl dle pamětníků dávat najevo již na počátku své kariéry nebo o prozřetelnost, neboť zlatá léta italské akční brakové kinematografie definitivně skončila s pádem železné opony a její tvůrci končili často na dlažbě nebo u paběrkování v televizi. Každopádně po tomto roce není dohledatelná žádná Gregoryho aktivita ať již ve filmu či jinde a existuje dokonce internetová stránka jednoho Angličana, který po Gregorym v Itálii mnoho let pátral vybaven dokonce i videovzkazem a telefonním číslem Enza G. Castellariho. Ač tento nadšenec tvrdí, že Gregoryho po sedmi letech skutečně nalezl s tím, že se mu má dobře dařit ve vedení jisté personalistické firmy, existují v komentářích k Youtube kanálu tohoto webu reakce místních s tím, že nalezený muž nemá s Gregorym nic společného. Každopádně neherec Mark Gregory byl naplno účasten jedné z neopakovatelných vln evropské kinematografie, opustil svět filmu dobrovolně a na vrcholu a ať již dělal a dělá cokoliv, přejme mu hodně štěstí. 

Josef "J.Connor" K

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace