Reklama

Reklama

Tecuró Araki

Tecuró Araki

nar. 05.11.1976 (44 let)
Sajama, prefektura Saitama, Japonsko

Biografie

Japonský animátor, kreslíř a režisér Tetsuro Araki se narodil ve městě Sayama, nacházející se v provincii Saitama. Toto rozlohou nevelké město (necelých 50 km2), mimo jiné známé továrnou automobilky Honda, tedy nijak nenasvědčovalo tomu, že by se Araki měl později stát významnou osobností v neskutečně bohatém žánru anime. Však také po skončení střední školy nastoupil na prestižní soukromou univerzitu Senschu, kde o několik let později získal titul z literatury.

Poměrně záhy se však Arakiho cesta protnula se známým animačním studiem Madhouse, které za svou tvorbu v průběhu let posbíralo skoro dvě desítky různých ocenění. Araki se již od počátku své kariéry snažil profilovat jako tvůrce seriálů na pokračování. Než mu byla ze strany Madhouse svěřena vlastní série, kterou by mohl ztvárnit podle svého, tak nějakou dobu působil jako pomocný režisér a autor storyboardů mj. u seriálů GALAXY ANGEL (2001), GUNGRAVE (2003) a BLACK LAGOON (2006).

První „samostatnou“ a poměrně klíčovou prací bylo pro Arakiho adaptovat manga sérii Death Note. Jak později zmínil, jeho hlavním záměrem byla maximální věrnost předloze, chtěl ponechat všechny prvky, které ji dělaly zajímavou, místo výhradního soustředění se na otázky toho, co je a není spravedlivé, což je téma prolínající celým příběhem. V procesu převádění tištěné předlohy do podoby seriálu, byla klíčová spolupráce Arakiho s původně producentem Toshikim Inouem, později však scénáristou všech 37 epizod, jelikož se jejich představy neobvykle shodovaly. Mezi další Arakiho přínosy můžeme počítat sérii flashbacků a různých opakovaček důležitých momentů, protože, podle jeho slov, se televizní divák nemůže zpětně vracet k tomu, čemu nerozuměl, tak jako čtenář komiksu. Na základě obrovského úspěchu, který televizní podoba DEATH NOTE (2006) zaznamenala, vznikly pod režijním vedením Arakiho ještě další dva animované filmy ze stejného prostředí s podtitulem RELIGHT (2007, 2008), jenž však pouze rozvíjely to, co již bylo řečeno v seriálu, případně doplňovaly některé z vedlejších linií. Jenom pro úplnost je ještě potřeba zmínit, že na motivy DEATH NOTE vzniklo několik počítačových her (pod značkou japonského gigantu Konami), jeden regulérní hraný film a na rok 2011 připravuje americká produkce svou vlastní adaptaci tohoto mimořádně úspěšného seriálu.

Po seriálu KUROZUKA (2008), zasazeném do prostředí historického Japonska, se Araki pustil do přípravy adaptace mangy GAKUEN MOKUSHIROKU (v angličtině High School Of The Dead). Jedná se o kombinaci hororu a akčního filmu, kde se děj soustředí na skupinku středoškolských studentů přeživších záhadnou nákazu, měnicí všechny lidi v zombie. Televizní podoba této mangy bude uvedena v červenci roku 2010.

Kokska

Režisér

Scenárista

Ovládací panel

Fanklub

(13)

Reklama

Reklama