foto

Luciano Ercoli

  • nar. 19.10.1929
    Řím, Lazio, Itálie
  • zem. 15.3.2015 (85 let)
    Barcelona, Cataluña, Španělsko

Biografie

Jméno Luciano Ercoli, není zas až tolik známé, co se týká italských režisérů.  Na svém kontě má pouze osm snímků jako režisér, byl ale i autorem a producentem. To vše se odehrálo v letech 1955 až 1977.

Milovníci italského filmu jistě budou vědět o koho jde a těm kteří nevědí, snad bude stačit informace, že Luciano je manželem španělské herečky Nieves Navarro. Pro úplnost Nieves Navarro García alias Susan Scott (*10.11.1938).

Luciano se narodil 19. října 1929 v Římě. Ve filmu začal jako asistent režie roku 1955 u filmu LA RISAIA (režie Raffaello Matarazzo). Od roku 1960 se stal producentem a podílel se přibližně na patnácti filmech. Jeho režijní debut přišel se snímkem LE FOTO PROIBITE DI UNA SIGNORA PER BENE v roce 1970. Tento giallo snímek byl následován dalšími. V roce 1971 LA MORTE CAMMINA CON I TACCHI ALTI a v roce 1972 jeho třetí a poslední giallo LA MORTE ACCAREZZA A MEZZANOTTE. Ve všech třech giallech se objevila také Nieves Navarro. Jejich manželství je datováno od posledního a netypického gialla (snímek by se dal nazvat   „krimi-komedio-thriller") LA MORTE ACCAREZZA A MEZZANOTTE, kde hrála Nieves roli Valentiny. Film pochází z roku 1972, který byl také rokem svatby Luciana a Nieves.

Luciano nevynechal ani klasické poliziotteschi a to snímkem LA POLIZIA HA LE MANI LEGATE (1974). Režisérskou kariéru pak ukončil krimikomedií LA BIDONATA v roce 1977. Jako producent bude nejvíce známý díky westernům UNA PISTOLA PER RINGO (1965) a IL RITORNO DI RINGO (1965). V nich nechyběla ani jeho manželka Nieves, která byla jednou z prvních ženských hvězd žánru spaghetti westernů. Do svatby žila Nieves ve Španělsku, ale po svatbě se společně odstěhovali do Itálie a Nieves se dále prosazovala v žánru erotického filmu.

Na Luciana se usmálo štěstí a obdržel velké dědictví. Poté ukončil filmové podnikání. Nieves byla aktivní ve filmu ještě do počátku devadesátých let a pak se společně přestěhovali do Barcelony. Jako režisér a jako autor se Luciano několikrát "ukryl" pod pseudonym  André Colbert.

A ještě jednou bohužel: Luciano Ercoli zemřel v Barceloně, 15. března 2015, ve věku 85 let.

Petr "Hennes" Hennebichler

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Dokumentární

2019 All the Colors of Giallo - a.z.

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace