foto

Roman Štolpa

 • nar. 1964
  Český Těšín, Československo

Herecká filmografie

Filmy

2011 Rekvalifikace
2009 Líbáš jako Bůh
2003 Nepodepsaný knoflík (TV film)
2002 Vyvraždění rodiny Greenů (TV film)
2001 Otec neznámý aneb Cesta do hlubin duše výstrojního náčelníka
Vůně vanilky (TV film)
2000 Gambit (TV film)
1995 O moudré Sorfarině (TV film)
1994 Hrad stínů (TV film)
1993 Noční mora (TV film)

TV seriály

2017 Kapitán Exner (TV seriál)
 • Sdílet na Twitteru
 • Sdílet na Facebooku

Diskuze k tvůrci (4)

  • 15.10.2018  12:57
  topi80
  (hodnocení, komentáře)

  Pamatuji si, když mívala babička pouštěný seriál Rodinná pouta, že tam jedna postava vynikala svou přirozeností, sympatičností i humorem. Byla to postava doktora Lišky, kterého hrál právě Roman Štolpa. Zahrát normálního chlapa tak, že vyniká nad ostatními výrazně afektovanějšími postavami v dosti blbém seriálu, je myslím úkol hodný opravdu výborného herce. Jak vidno, Roman má své problémy, ale věřím, že se mu bude dařit a že nám ještě nejednu roli "normálního týpka" či nějakou jinou nabídne. 

  • 1.6.2012  00:56
  sator
  (hodnocení, komentáře)

  http://www.ceskatelevize.cz/porady/1186000189-13-komnata/210562210800013-13-komnata-romana-stolpy/

  • 1.6.2012  00:56
  sator
  (hodnocení, komentáře)

  Roman Štolpa se narodil smíšenému českopolskému páru v Českém Těšíně. V půl roce se rodina odstěhovala do městečka na severu Polska. A těsně před Romanovou první třídou se vrátili zpět do Čech. Malý Roman neuměl pořádně česky, spolužáci mu moc nerozuměli a ani on jim. Zažíval pocity odcizení, osamocení, vytržení z kořenů. Byl v tom sám, sestra se narodila devět let po něm a nikdy pro něj nebyla parťák. Když začal Roman jako teenager mluvit doma o konzervatoři, všichni členové jeho lékařské rodiny se chytali za hlavu. V naději, že ho tyhle nápady přejdou, poslali syna na gymnázium. Nepřešly a v osmnácti se na poprvé dostal na herectví na JAMU. Přestěhoval se do Prahy a na DAMU vystudoval ještě režii. Oženil se, jak jinak než s lékařkou, a narodili se jim dva kluci. Roman byl jedním z desítek dobrých neznámých herců. Pak přišla nabídka do seriálu a věci se začaly měnit. Žena dostala pracovní nabídku v Bratislavě a odjela i s oběma dětmi. Roman zůstal v pražském bytě sám. Ani občasné návštěvy nedokázaly zastavit dobře známé pocity z dětství: osamocenost a izolaci. Právě ty dovedly Romana k Markétě, kolegyni ze seriálu, do které se bláznivě zamiloval. Když manželka odjížděla, Roman byl neznámý herec, jeden z desítek, když se po ukončení projektu vrátila do Prahy, byla z něj seriálová hvězda, lidi ho poznávali na ulici. Pak věci nabraly rychlý spád. Přítelkyně otěhotněla a Roman se musel rozhodnout. Sám říká, že to bylo jedno z nejhorších období. Nejradši by měl všechny děti pohromadě... Chystal se rozvod, a když se narodila malá Agáta, Roman s Markétou začali zjišťovat, že to, co bylo úžasné vzplanutí, není pro společný život. Rozešli se. Jeho manželství povstalo z trosek. Vztah nabral úplně jiné kvality. Při tom všem Roman každou vzniklou potíž řešil panákem. Do alkoholové závislosti se propadal pomalu, ale vytrvale. Prožíval opilecké deprese, několik dnů nevyšel z bytu. Zkusil ambulantní poradnu, na tu už ale bylo pozdě. Pak prošvihnul představení a pochopil, že jediná cesta je protialkoholní léčení. Na podzim se nechal hospitalizovat v léčebně v Kroměříži. Teď je zpátky a zkouší se vrátit do normálního života. Za obrovské podpory své ženy. Snaží se dát do pořádku vztahy s matkou Agáty tak, aby ji mohl normálně vídat.

  • 1.6.2012  00:55
  sator
  (hodnocení, komentáře)

  Hvězda seriálu Ulice a kdysi i Velmi křehkých vztahů Roman Štolpa (44) se v létě vrátil ze svého již druhého léčení z alkoholismu v kroměřížské psychiatrické léčebně. Zatím po své oblíbené vodce a pivu znovu nesáhl, neusíná po barech, ani se nepotácí zpitý noční Prahou. "Snažím se léčit. Pomáhá mi v tom celý komplex věcí. Věnuju se teď hodně duchovním otázkám. Dal jsem se na esoteriku, na víru, na anděly a tak," prozradil Super.cz Štolpa. "Šel jsem do léčebny hned, jak jsem do toho zase spadl. Je těžké tomu předcházet, člověk totiž takové nemoci jde naproti. Snažím se na sobě pracovat, abych vyhnal své démony z hlavy," řekl nám na otvírací párty zrekonstruovaného pražského bývalého kina Bio Illusion. Díky tomu, že svou nemoc přiznal a bojuje s ní, dovoluje mu expřítelkyně Markéta Plánková, herečka z Ordinace v růžové zahradě, vídat se s dcerou Agátou. Nevlastní dceru přijala i jeho manželka, které byl před časem s Plánkovou nevěrný. "Všechno dobře funguje. Přijmout to musela celá rodina a vzala to bezvadně," raduje se Štolpa. Ten má se slavným prvorepublikovým kinem na Vinohradech velké plány. "Snažíme se tu obnovit kulturní dění. Jde o multifunkční prostor, a tak tu můžem uspořádat naše divadelní představení, videopárty, večírky, plesy a další akce. Zkrátka by mělo jít o oázu zábavy, pohody a klidu," dodal Štolpa, který se na Vinohrady i se svou divadelní společností a jejími hrami přestěhoval z divadla Broadway.

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace