foto

Feng Hsu

  • nar. 17.8.1950 (70 let)
    Taipei, Tchaj-wan

Biografie

Čínská herečka, producentka a bojová umělkyně Feng Hsu se narodila 17.srpna 1950. Byla nejstarší ze čtyř dětí a když jí bylo 16 zjistila, že je nutné jít do práce, aby podpořila rodinu. Pracovala jako praktikantka ve filmové společnosti a brzy si jí všímá známý režisér King Hu, který jí nabídl vedlejší roli v ceněném wuxia snímku Dragon Gate Inn (1967) s Lingfeng Shangguan. Následují hlavní role s Fei Lungem v City Called Dragon (1969), zde získala Zlatého Koně za nejlepší herecký výkon a nepřehlédnutelná je také s Wangem Yu v The Invincible Sword (1971). Nejznámější film bude však Dotek Zenu (1971), režiséra Kinga Hu.

V 70.letech je často obsazována do hlavních rolí převážně do kung fu žánru. Z těch povedenějších flicků stojí za řeč třeba The Fate of Lee Khan (1973), The Chinese Amazons (1975), nebo Shaolin Kung Fu Mystagogue (1976). V roce 1976 po vzoru režiséra Kinga Hu zakládá svou produkční společnost ovšem stále působila i jako herečka. V témže roce se provdala za čínského podnikatele Tonga Cun-lina se kterým má dvě děti. Do dnešních dnů produkovala na 20 snímků a veliký úspěch slavila se sérií Kung Fu Kids. Jako herečka vyhrála ještě Zlatého koně za nejlepší herecký výkon s filmy Assassin (1976) a The Pioneers (1980). Za snímek Legend of the Mountain (1979) byla znovu nominována za nejlepší herecký výkon, ale čtvrtého koně už neproměnila.

Z těch známějších snímků stojí ještě určitě za zmínku role v To Kill with Intrigue (1977) s Jackie Chanem, dále Eight Escorts (1980) a The Revenger (1980) obojí s Tan Tao Liangem. Před kamerou nejčastěji spolupracovala s Carterem Wongem, Lingfeng Shangguan a Judy Lee, ale pracovala i s těmi nejznámějšími. V roce 1981 už čistě produkuje filmy ve své společnosti Tomson Films. Dlužno dodat, že jako producentce se jí opravdu daří. Za snímek Red Dust (1990) získává dalšího Zlatého koně za Nejlepší film. Mezinárodní úspěchy a ceny získávají i její další produkce a získavá i Zlatý Glóbus, či cenu BAFTA za Nejlepší zahraniční film, ale také nominaci na Oskara a Césara.

Poslední filmovou roli měla Feng Hsu v komedii Secondhand Goods (1986). Feng Hsu byla zvolena i jako členka poroty na 44. Berlínském mezinárodním filmovém festivalu v roce 1994, a na 61. Benátském Mezinárodním filmovém festivalu, v roce 2004. Ve filmovém festivalu v Cannes dostala Feng Hsu cenu za celoživotní dílo, což je docela zajímavý příběh na dívku, která přišla k filmu jen proto, aby si přivydělala.

Grand "Epistemolog" Master

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky