foto

Luc Merenda

  • nar. 3.9.1943 (76 let)
    Nogent-le-Roi, Eure-et-Loir, Francie

Biografie

"Mé jméno je na konci každé modlitby ... i pohřbu!", pronesl Luc Merenda po natočení komediální westernu COSI SIA (ŘÍKALI MU ÁMEN) – 1973, kde ztvárnil hlavní roli Cosi Sia (tedy Ámena).

Luc Merenda, celým jménem Luc Charles Olivier Merenda, se narodil 3. září 1943 v Nogent-le-Roi, v malém městečku v oblasti Eure-et-Loir, v blízkosti Paříže. Po dědečkovi měl Luc italský původ, dětství pak prožil v Maroku, kvůli práci rodičů. Ve třinácti letech se rodina vrátila do Paříže, kde Luc navštěvoval střední školu a zajímal se o bojová umění, zejména v boxu byl velmi zdatný. Ve 24 letech i přes odpor rodičů, emigroval Luc do New Yorku, s rozhodnutím proniknout do světa showbyznysu. Jako mnoho jiných, ani Luc neměl život v New Yorku jednoduchý a byl rád, že dostal práci jako umývač nádobí. Vědom si svých fyzických předností, požádal přítele, aby zaslal jeho fotografie do módních agentur. Měl štěstí a byl kontaktován agenturou na různé americké výrobky. Jeho fotografie se prosadily také ve Francii, a tak se Luc roku 1970 vrátil do vlasti.

Tento herec, má na svém kontě zatím 44 rolí, z nichž většinu (28), vytvořil v sedmdesátých letech minulého století, převážně v italském filmu. Ač byl francouzského původu, byla jeho cesta do italské kinematografie daná, nejen tehdejší výraznou italskou produkcí a znalostí italštiny, ale zejména proto, že byl typem, pro ztvárnění mužů z „oceli“. Toho předurčilo do rolí zejména v titulech poliziottesca. Bývalý francouzský fotomodel Luc vytvořil v žánru poliziottesca své nejvýraznější role, jakobyl například komisař Giorgio Caneparo ve filmu Sergia Martina, MILANO TREMA – LA POLIZIA VUOLE GIUSTIZIA (1973), Mario Collela ve filmu LA CITTA SCONVOLTA : CACCIA SPIETATA AI RAPITORI (1975), komisař Dario Mauri ve snímku NAPOLI SI RIBELLA (1977), či komisař Ghini v dalším poliziottescu z roku 1977, LA BANDA DEL TRUCIDO.

Poprvé stál, ale Luc před kamerou již roku 1970 a hned v hlavní roli. Jednalo se o film OSS 117 PREND DES VACANES, kde ztvárnil elitního amerického agenta Huberta Bonisseura de la Bath, alias OSS 117. V roce 1972 se Luc oženil s Ritou Agostini, ale jejich manželství vydrželo jen deset let.

Počátkem osmdesátých let, nebyl již tak často obsazován, ale stále by se dalo říct, co rok, to film. Zde hrával Luc rovněž v komediích, s komiky této éry, jako Paolo Villaggio, Lino Banfi a další. Vytvořil role v komedii SUPERÚČETNÍ (1986), ze série Fantozzi, nebo roli McFarlanda ve druhé části „hasičské“ komedie I POMPIERI 2 – MISSIONE EROICA (HASIČI 2: HRDINSKÁ MISE) – 1987.

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let se poté objevil v několika televizních seriálech jako CHATEAUVALLON (1985) v roli André Traverse, či jako Haraldur v seriálu NONNI & MANNI (1989). Ještě roku 1992 se Luc objevil v televizním seriálu L´EDERA. Poté se vrátil do Paříže, kde si otevřel obchod s čínským a japonským starožitným nábytkem Marché Biron. Obchod vedl společně se svou druhou manželkou Annie Minet.

Po mnoha letech, v roce 2007, ve svých 64 letech ztvárnil italského detektiva v hororu HOSTEL II. Tento americký snímek měl i výrazné, česko-slovenské obsazení. Luc Merenda si zde také zahrál po boku dalších slavných italských filmových hvězd sedmdesátých let jako Edwige Fenech a Ruggero Deodato. V současnosti žije Luc se svou ženou v Saint-Ouen a pokračuje ve své činnosti obchodníka se starožitnostmi.

Petr "Hennes" Hennebichler

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky