foto

Wendy O. Williams

  • nar. 28.5.1949
    Rochester, New York, USA
  • zem. 6.4.1998 (48 let)
    Storrs, Connecticut, USA

Biografie

Wendy O. Williams se narodila 28. května 1949 v Rochesteru, v New Yorku, jako Wendy Orleans Williams. Tanečnice z newyorských klubů, Wendy, v sobě měla taneční vlohy již od dětství. Svou první televizní show si odbyla již v šesti letech. V taneční škole ji svazovali nohy disciplínou a to nebylo nic pro ni. Vyjela si na dlouhý trip do Evropy, kde tančila po barech a vydělané peníze poté řádně rozfofrovala. Do New Yorku se vrátila v roce 1978, přijala několik nabídek tanečních klubů a zanedlouho se potkala s Rodem Swensonem. Její kontroverzní vystupování během vlastní taneční vložky, kdy Wendy chrlila do mužského publika vlny nadávek a dělala přitom obscénní show, vyburcovala Swensona k myšlence postavit Wendy do čela skupiny, která vyprovokuje hudební svět. Vznikli PLASMATICS, a jelikož největší provokace vzbuzoval jak hudebně, tak výrazově punk rock, vrhli se právě na tento styl. První regulérní koncert si skupina odbyla 26.7. 1978 ve věhlasném klubu CBGB v New Yorku. V témže roce dostali fanoušci kapely první dárek v podobě singlu, na kterém byla píseň ,,Butcher Baby" a koncertní trháky ,,Fast Food Service" a ,,Concrete". Samotné koncerty kapely byly jedním velkým demoličním aktem, během něhož PLASMATICS rozbíjeli na pódium dovlečené rekvizity (televize, rádia, nábytek) a servírovali zběsilý punk.

Pověst ,,velkého nebezpečí" si zajistili záhy. Seriozní média na ně začala upozorňovat, aby varovala nezletilé před jejich vlivem, a jak už to v takových případech bývá, stal se pravý opak. Pro PLASMATICS záhy nebyl žádný problém vyjet  ,,infikovat"  zbytek Spojených států a otázka vydání alba na sebe nenechala dlouho čekat. Ještě před tím přiletěla skupina do Británie a její londýnský koncert musel být zakázán, protože show v takové podobě, jakou PLASMATICS předváděli, byla pro ,,hlavouny" hlavního města Spojeného království nepřijatelná. Swenson tento incident řádně ,,zpropagoval," a když se kapela vrátila vrtulníkem zpátky do New Yorku, čekalo ji 20.000 nažhavených fandů. Wendy přijela na pódium v cadillacu, který po té zdemolovala a zapálila. V roce 1980 se do rukou hudební veřejnosti dostalo debutové album ,,New Hope For The Wretched". Charakteristicky jedovatý punk rock skupiny zde vybuchuje ve dvanácti písních na ploše pětatřiceti minut. Největší devizou alba je hlas Wendy, který víc mluví a vykřikuje, aniž by se pokoušel o skutečný zpěv.

Život po PLASMATICS již nebyl pro hlavní hrdinku našeho příběhu tolik vzrušující. Určitě ji potěšilo, když byla v roce 1985 nominovaná na cenu Grammy v kategorii  ,,Rocková zpěvačka roku". Magazín People ji dokonce vyhodnotil jako nejzajímavěji oblékanou osobnost rocku. Koncem osmdesátých let se Wendy a Rod přestěhovali do klidného Connecticutu, kde koupili dům. Wendy zanechala kariéry, pracovala na zahradě domu a vrhla se na zdravou výživu. Spolupracovala i s firmou, zabývající se prodejem vegetariánské potravy. Zahrála si epizodní role v několika filmech, tím posledním byl ,,Reform Schools Girl" a jeden z dílů seriálu ,,MacGyver".

Pouhých osmačtyřicet let stačilo Wendy Orleans Williams k pobytu na zemi. V pondělí 6.4. 1998 vzala do své ruky pistoli a nadobro se vším skončila. Wendy zanechala dopis a poslední vůli. V dopise píše, že Roda velmi miluje, ale že nemá sílu žít dál. Ta, která dala svým účesem punk rocku kredit, odešla.....Zbyly jen nahrané desky, tuny zdemolovaných rádií, televizorů, automobilů a vzpomínky. Kdy asi porodí hudební svět další ,,Queen of shock rock"?

Majkl "Joker Punx" Pank

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1981 SCTV Network 90 (TV pořad)