foto

Josette Day

  • nar. 31.7.1914
    Paříž, Francie
  • zem. 27.6.1978 (63 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Francouzská herečka Josette Day se ke svým životním rolím dostala až po druhé světové válce, slavnou osobností stříbrného plátna byla ale již od počátku zvukového filmu. Narodila se v Paříži jako Josette Noëlle Andrée Claire Dagory a před kamerou stála poprvé již jako pětiletá. V následujících letech pak odehrála menší dětské role v několika dalších němých filmech, souběžně se ale věnovala tanci, který si velmi oblíbila a v devíti letech začala vystupovat v baletním souboru Pařížské opery.

V roce 1931 natočila svůj první zvukový film, šlo ale o krátkometrážní titul, tehdy také naposledy vystupovala pod svým pravým jménem Josette Dagory, poté přijala pseudonym Josette Day. Pro první celovečerní film ji oslovil režisér Henri Fescourt, s nímž pracovala již dříve a nyní spolu natočili melodrama PŘÍSAHY (Serments, 1931), kde Josette měla menší roli. První hlavní role na ni čekala v nenáročné veselohře HALÓ, BERLÍN? TADY PAŘÍŽ! (Allo Berlin? Ici Paris!, 1932), která vznikla ve francouzsko-německo koprodukci. Její hvězda začala stoupat a například v roce 1933 natočila sedm filmů, vesměs s hlavními nebo středně velkými rolemi. Podobně často točila i v dalších letech, drtivá většina jejích tehdejších filmů ale spadala do kategorie druhořadých komedií a melodramat a tyto snímky jsou dnes již zcela zapomenuté.

Jen výjimečně dostala v těchto letech Josette Day hodnotnější hereckou příležitost, menší roli například hrála v historickém filmu LUKRÉCIE BORGIA (Lucrèce Borgia, 1935). Za zmínku stojí i KLUB PANEN (Club de femmes, 1936), který byl tématicky původně velmi provokativní záležitostí, ale díky radikálním zásahům cenzury se z něj ve výsledku stalo další průměrné melodrama, jakých v té době vznikala řada. Širší možnosti prokázat schopnost kvalitního hereckého výkonu se před Josette Day otevřely po seznámení se slavným dramatikem a spisovatelem Marcelem Pagnolem (1895-1974). Milenku hlavního hrdiny hrála v jeho zfilmovaném scénáři PAN BROTONNEAU (Monsieur Brotonneau, 1939). Pracovní vztah s Pagnolem přerostl v životní partnerství a v roce 1941 se vzali. Pagnol přímo pro Josette Day napsal hlavní ženskou roli ve svém dramatu STUDNAŘOVA DCERA (La fille du puisatier, 1940), které – stejně jako většina Pagnolových filmů – patří k tomu nejlepšímu, co v této době ve francouzské kinematografii vzniklo.

Na rozdíl od jiných slavných hereček Josette Day v průběhu okupace razantně omezila práci pro film a v letech 1940-1945 natočila jen čtyři filmy. Z nich za zmínku stojí melodrama KŘIŽOVATKA CEST (La croisée des chemins, 1942), v němž se jedinkrát za svou kariéru setkala s neméně slavným Pierre Richard-Willmem. V roce 1944 se Josette Day s Marcelem Pagnolem rozvedli, nedlouho na to se ale herečka dočkala své životní role v jednom z nejslavnějších filmů francouzské kinematografie. Po boku Jeana Maraise hrála v Cocteauově romantickém pohádkovém příběhu KRÁSKA A ZVÍŘE (La Belle et la Bète, 1946), který dodnes patří ke klenotům francouzského filmového umění. Zaznamenal i obrovský úspěch v kinech a viděly jej bezmála čtyři milióny diváků. Ke spolupráci s Maraisem a Cocteauem se vrátila o dva roky později filmem HROZNÍ RODIČE (Les parents terribles, 1948), který opět triumfoval v kinech. Tyto dva zmíněné filmy naznačily, že před Josette Day se otevírá nová etapa její kariéry, v níž mohla dokázat širší polohy herectví, než jaké prezentovala v desítkách nenáročných titulů předchozí dekády.

V roce 1950 natočila spolu se Simone Signoret jeden film ve Švýcarsku (SWISS TOUR, 1950), pak ale na další hereckou dráhu zcela rezignovala. V témže roce se totiž provdala za bohatého belgického podnikatele Maurice Solvaye a definitivně opustila svět záře reflektorů. Nadále ale vystupovala na veřejnosti, protože po boku svého druhého manžela se aktivně věnovala charitě.

Josette Day zemřela v Paříži 27. června 1978 v nedožitých 64 letech.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky