foto

Francis Blanche

  • nar. 21.7.1921
    Paříž, Francie
  • zem. 6.7.1974 (52 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Cesta francouzského herce Francise Blanche před filmovou kameru byla poměrně dlouhá, koncem padesátých let 20. století se ale zařadil mezi nejpopulárnější komiky a hojně vyhledávané herce. Narodil se v Paříži a měl původ v rodině s několikagenerační divadelnickou tradicí, hercem byl i jeho otec Louis Blanche (1882-1960). Díky rodinnému zázemí Francis od dětství neuvažoval o ničem jiném než herectví a na jevišti stál již ve čtrnácti letech. Později vytvořil populární dvojici s o něco starším Pierrem Dacem, s nímž vystupoval v kabaretech ve skečích a scénkách.

Kromě toho začal psát také písňové texty, které mimo jiné interpretovali například Edith Piaf nebo Charles Trenet. Právě díky Trenetovi se dostal i ke své první filmové roli a v hudební komedii FRÉDÉRICA (1942) hrál menší úlohu přítele hlavního hrdiny (jehož hrál právě Trenet). Později začal Francis Blanche spolupracovat s rozhlasem, pro který psal opět vtipné scénky i rozhlasové hry, velkou popularitu mu přinesl tisícidílný seriál Podepsán Furax, vysílaný v letech 1956-1960. Teprve během padesátých let se začal častěji objevovat ve filmu, zpočátku přijímal i menší role například v kriminálkách, vzhledem ke své hlavní profesi komika se ale pochopitelně postupně propracoval k veselohernímu žánru.

Texty k písním napsal také pro úspěšné kabaretní show Roberta Dhéryho Potřeštěnci (1948) a Ach, ty krásné bakchantky (1953). Druhé ze jmenovaných představení bylo vzápětí zfilmováno a tady Francis Blanche dostal první větší roli tenora Garibalda Troncheta (POPRASK V KABARETU - Ah! Les belles bacchantes!, 1954). Před kamerou se pak začal objevovat ve velkých rolích po boku dalších slavných komiků jako byli Bourvil (ZELENÁ KOBYLA - La jument verte, 1959) nebo začínající Louis de Funes (NĚKDO TO RÁD STUDENÉ - Certains l'aiment ... froide, 1960). Zajímavou příležitostí pro něj byla i postava kapitána Schulze ve filmu BABETA JDE DO VÁLKY (Babette s'en va-t-en guerre, 1959) po boku Brigitte Bardot.

Ze všech podnětných setkání před filmovou kamerou bylo ale nejdůležitější to s Darry Cowlem, tehdy velmi oblíbeným komikem. Poprvé spolu před kamerou stáli v komedii PĚŠKY, NA KONI A NA RAKETĚ (À pied, à cheval et en spoutnik, 1958), později vytvořili dvojici ve více než dvaceti filmech různých režisérů, často to byl Jean Girault. Jmenujme alespoň několik filmů s lapidárními názvy jako PŘÍŽIVNÍCI (Les menteurs, 1960), POSLÍČCI (Les livreurs, 1961), KUTILOVÉ (Les bricoleurs, 1962) nebo KECALOVÉ (Les baratineurs, 1965). Za zmínku ale stojí i v šedesátých letech poměrně početná spolupráce s Georgesem Lautnerem, v jehož kriminálkách se Francis Blanche objevoval v méně obvyklých polohách.

Francis Blanche byl i kandidátem na roli strážníka Cruchota v četnické sérii, do níž jej prosazovali producenti, režisér Jean Girault si tehdy ale vybral Louise de Funese, ačkoli s Blanchem předtím již několikrát pracoval. S Funesem počátkem 60. let točil znovu i Blanche, později příležitostně filmoval také v Itálii, zřídka pracoval též pro televizi. I když v 60. letech hrál Francis Blanche v několika filmech ročně, jeho úspěšné kousky s Darry Cowlem jsou u nás neznámé, čeští diváci jej ale mohli vidět v řadě jiných titulů. Jako tchán titulního hrdiny se objevil například po boku Alaina Delona v dobrodružné romanci ČERNÝ TULIPÁN (Le tulipe noir, 1964), inspektora Leloupa ztvárnil v komedii PŘÁTELÉ KOPRETINY (Les compagnons de la marguerite, 1967), ve velkých rolích znovu stál před kamerou také s Bourvilem (VELKÉ PRÁDLO - La grande lessive, 1968), několik rolí odehrál též v tehdy oblíbených povídkových filmech.

Jedinkrát si Blanche vyzkoušel i post režiséra, když na filmové plátno převedl oblíbený román TARTARIN Z TARASCONU (Tartatin de Tarascon, 1962); hrál zde titulní roli a do filmu obsadil řadu svých hereckých kolegů a přátel včetně Darryho Cowla nebo Bourvila. Příležitostně se uplatnil scénáristicky a jako autor dialogů je překvapivě podepsán pod kultovním filmem Marca Ferreriho VELKÁ ŽRANICE (La grande bouffe, 1973). Nadále pokračoval i v práci pro rozhlas a v 60. letech stál u zrodu fenoménu humorných telefonátů anonymním posluchačům; tento druh rozhlasové zábavy je oblíbený dodnes v řadě zemí. Z jeho výstupů na jevišti uveďme titulní roli v Molièrově Tartuffovi v Théâtre du Palais Royal (1961).

Francis Blanche byl typickým bohémem, žil naplno, neúnavně pracoval a ignoroval zdravotní problémy, které mu přinášela především neléčená cukrovka. Jeho předčasná smrt byla sice nečekaná, ale nijak překvapivá; 6. července 1974 ve věku 53 let podlehl infarktu. Až tři měsíce po smrti přišel do kin jeho poslední film, kriminálka RUBÁŠ NEMÁ ŽÁDNÉ KAPSY (Un linceul n'a pas de poches, 1974).

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

1974 Dites-le avec des fleurs
France société anonyme
OK patron
Par le sang des autres
Rubáš nemá žádné kapsy
1973 Dernière bourrée à Paris, La
J'ai mon voyage!
Samotář
Sukničkář Colinot
Une baleine qui avait mal aux dents
1972 All'onorevole piacciono le donne (Nonostante le apparenze... e purché la nazione non lo sappia)
Odeur des fauves, L'
Racconti romani di una ex-novizia
Terrore con gli occhi storti, Il
1971 Furto è l'anima del commercio!?, Il
Jambes en l'air, Les
Jsem nevěrný manžel
Velká mafie
1970 Alice au pays des merveilles (TV film)
L'Étalon
La grande java
Tito muži s prstem na spoušti
1969 Aux frais de la princesse
Blázni ve válce
Co nutí krokodýly utíkat?
Erotissimo
Faites donc plaisir aux amis
Gros malins, Les
Je, tu, elles...
Podivuhodná příchuť majetku
Poussez pas grand-père dans les cactus
Takový hodný člověk
1968 Sbohem, Berto!
Tito muži rodiny
Velké prádlo
1967 Canard en fer-blanc, Le
Deux romains en Gaule (TV film)
Grand bidule, Le
Kráska dne
L'amour à travers les âges
Přátelé kopretiny
Velekobylka
1966 Du mou dans la gâchette
Galia
La Morale de l'histoire (TV film)
La sentinelle endormie
Malabars sont au parfum, Les
1965 Baratineurs, Les
Bonne occase, La
Enquiquineurs, Les
Pas de caviar pour tante Olga
Tête du client, La
1964 Gros bras, Les
Honba na muže
Jaloux comme un tigre
La Chance et l'amour
La Grande Frousse
Le Repas des fauves
Les Gorilles
Nebožtíci
Nejkrásnější podvody světa
Pieds nickelés, Les
Requiem pour un caïd
Tajný policista
Černý Tulipán
1963 Abominable homme des douanes, L'
Bricoleurs, Les
Clémentine chérie
Dragées au poivre
Les Vierges
Les veinards
Povedení strejcové
Un drôle de paroissien
1962 En plein cirage
Le Septième juré
Petits matins, Les
Pillole di Ercole, Le
Planque, La
Snobs!
Tartarin de Tarascon
1961 Accroche-toi, y'a du vent
Il ratto delle sabine
Les menteurs
Livreurs, Les
Vendetta, La
Vive Henri IV... vive l'amour!
1960 A noi piace freddo...!
Anonima cocottes
Certains l'aiment... froide
Francouzka a láska
L'ours
Le olimpiadi dei mariti
Les Pique-assiette
Un couple
Vive le duc!
1959 Babeta jde do války
Increvable, L'
Le Petit prof
Match contre la mort
Pourquoi viens-tu si tard?
Zelená kobyla
1958 Les Motards
Totò v Paříži
À pied, à cheval et en sputnik
1957 Neznámý v pozadí
Polka des menottes, La
1956 Honoré de Marseille
La Vie est belle
1954 Faites-moi confiance
Poprask v kabaretu
1953 Minuit... Quai de Bercy
1951 Une fille à croquer
1950 Ils ont vingt ans
Tire au flanc
1948 Assassin est à l'écoute, L´
1942 Frédérica

TV seriály

1964 Top à... (TV seriál)
1959 Gala de l'union (TV seriál)
1958 La clé des champs (TV seriál)

Režijní filmografie

Host

TV pořady

1974 Domino (TV pořad)
1967 Monsieur Cinéma (TV pořad)
1961 La grande farandole (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky