foto

Rick Yune

  • nar. 22.8.1971 (49 let)
    Washington, District of Columbia, USA

Biografie

Americko-Korejský míšenec Richard Yun se narodil ve Washingtonu D.C roku 1971. Studoval na prestižní Wharton School, kde odpromoval v roce 1994. Po škole se živil jako model. Stal se prvním asijským modelem pracujícím pro Versaceho a Polo Sport. Úspěšně spolupracoval i s uznávaným fotografem Brucem Weberem. Vynikal i ve sportu a mezi jeho největší hobby patří bezesporu bojové Tae Kwon Do, které ho v devatenácti kvalifikovalo až na Olympiádu.

Nějaký čas pracoval i na Wall Street v Hedgefundově centru. V roce 1999 ale vyhrál konkurz na roli Kazua Miyamota ve filmu SNÍH PADÁ NA CEDRY a svět herectví se mu velmi zalíbil. Rázem hostoval v seriálech ANY DAY NOW nebo DIVISION. Studium herectví si doplnil na Screen Actors Gild, kde si změnil své jméno Yun na Yune. Výrazněji na sebe upozornil až v kinohitu RYCHLE A ZBĚSILE, kde ztvárnil čínského mafiána Johnny Trana.

O rok později se už stává hlavním protivníkem Jamese Bonda v DNES NEUMÍREJ. Jako korejský generál Zao se touží pomstít Bondovi, který uprchl z jeho korejského vězení. Po roli v bondovce se Rickovi nabídky jen hrnuly, ale on jich většinu odmítal. Místo toho se objevil v populárních seriálech BOSTON LEGAL, ALIAS nebo naposledy v KRIMINÁLCE LAS VEGAS. Svůj hlas propůjčil postavě z pc hry Scarface: The World Is Yours a jako scénárista,producent i herec se podílel na filmu THE FIFTH COMMANDMENT.

Jednu z hlavních rolí si zahrál v mizerném pokračování mizerného filmu ALONE IN DARK. V nejbližší době ho uvidíme v akčních podívaných NINJA ASSASSIN a STREET FIGHTER. Jeho bratr Karl Yune je taktéž herec-model a pamatujeme si ho například z druhé Anakondy nebo z Gejši.

Jan "Reiniš" Bodnár

Herecká filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

2008 Nezabiješ

Producentská filmografie

Filmy

2008 Nezabiješ

Host

TV pořady

2002 James Bond: A BAFTA Tribute (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky