foto

Fenriz

Biografie

Kultovní osobnost norské blackmetalové scény – Fenriz – se narodil 28. Listopadu 1971 v malém městečku Kolbotn jako Gylve Nagell.

Společně s Nocturnem Cultem (vl. jm. Ted Skjellum) založili r. 1986 tehdy death metalovou kapelu Black Death, z níž se postupně vyvinuli blackmetaloví Darkthrone, s nimiž hraje dosud (kapela se v současnosti skládá pouze z Fenrize a Nocturna Culta). Inspirací pro Darkthrone byli zejména Celtic Frost, Bathory, Venom, Motorhead a další. Do roku 2012 vydali celkem patnáct studiových alb, z nichž asi nejznámější je deska A Blaze In The Northern Sky z r. 1991.

Kromě domovské kapely se Fenriz věnuje i dalším hudebním projektům různých stylů, jmenujme např. Neptune Towers, Storm, Isengard, Red Planet. Také spolupracoval s kapelami Dodheimsgard, Satyricon, Ulver, Thorns a dalšími. Dlouhá léta byl zaměstnancem pošty, nyní se věnuje nahrávací společnosti Tyrant Syndicate Production, kterou založili jako odnož Peaceville Records spolu s Nocturnem.

Kromě televizních dokumentů o black metalu (BLACK METAL DOCMENTARY, 2003 – natočeno norskou televizí NRK1, BLACK METAL: A DOCUMENTARY, 2007) a záznamu z turné kapely Satyricon ROADKILL EXTRAVAGANZA (2001) jej můžeme vidět v dokumentárních snímcích THE MISANTHROP (2007,režisérem je Fenrizův spoluhráč Noctuno Culto) a hlavně v americkém UNTIL THE LIGHT TAKES US (2008).

Fenriz je znám pro svůj odpor k šoubyznysu a komerci (Darkthrone z tohoto důvodu téměř vůbec nevystupovali živě, až na pár koncertů v počátcích), zálibu v metalu á la Motorhead, trashi, punku, crustu a podporování metalových undergroundových kapel. Věnuje se také turistice a jízdě na běžkách, hlavně v okolí Osla, kde žije.

Posedlost hudbou a objevováním nových kapel s ním můžete sdílet na jeho webových stránkách nazvaných Band Of The Week (http://www.bandoftheweek.net/).

Ninkaa

Herecká filmografie