foto

Jerzy Domaradzki

  • nar. 1.6.1943 (77 let)
    Lvov, Ukrajina, Sovětský svaz

Biografie

V roce 1970 absolvoval Fakultu společenských věd na Varšavské univerzitě a posléze v roce 1974 dokončil studium režie na Vysoké škole filmové a divadelní v Lodži, kde již v letech 1961-1964 studoval obor kamera. Během studia a krátce po jeho absolvování působil jako asistent a druhý režisér na filmech předních polských tvůrců (janusz Morgenstern, Andrej Wajda). Od roku 1975 patřil do známé tvůrčí skupiny X andreje Wajdy. Debutoval v témže roce, když do společného povídkového filmu sedmi začínajících režisérů OBRÁZKY ZE ŽIVOTA přispěl svou částí ROMANCE.

Samostatně debutoval televizním snímkem o problémech mladých manželů se získáním vlastního bytu DLOUHÁ SVATEBNÍ NOC (1976), ve kterém se v jedné roli objevila i česká herečka Jana Švandová. Následují celovečerní KAMEROVÉ ZKOUŠKY (1976) – společný projekt tří režisérů (dále Agnieszka Hollandová a Paweł Kędzierski). Snímek o morálních problémech mládeže zachycených z pohledu krátkého vztahu chlapce a dívky, vzniklého během kamerových zkoušek, byl výrazně ovlivněn tvůrci české nové vlny, zejména rukopisem Miloše Formana. Zcela jinou poetiku využívá ve filmu BESTIE (1978), vycházejícího z motivů Tolského posmrtně vydané povídky. V dramatickém příběhu erotické posedlosti mladého statkáře zobrazil psychologickou studii člověka, který pod vlivem nezvládnutých emocí ztrácí svoji osobnost a vazby k realitě.

Televizní LAUREÁT (1980) v tendencích kina morálního neklidu odhaluje skutečné tváře členů rodiny staršího profesora, který obdržel významné vyznamenání. Důležitým příspěvkem k odhalení kultu osobnosti 50. let byl také jeho film VELKÝ BĚH (1981). Do padesátých let se vrací ještě jednou v následujícím filmu PLANETA KREJČÍ (1983) o bezvýznamném muži, který sní o hvězdách. V roce 1984 realizoval televizní snímek TŘI MLÝNY – adaptaci tří povídek Jaroslava Iwaszkiewicze. Následují polsko-americká koprodukceLEGENDA O BÍLÉM KONI (1986) a titul EROSŮV ŠÍP (1988).

Poté se rozhodl odejít do Austrálie, kde pokračuje ve své tvorbě. V roce 2005 přispěl do společného projektu SOLIDARITA, SOLIDARITA dokumentem TABULE, pojednávajícím o studentech, kteří během stávek v gdaňských loděnicích psali hesla na veřejných prostranstvích.

Tomáš "hippyman" Tesař

Režijní filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky