foto

Ultra Violet

  • nar. 6.9.1935
    Grenoble, Francie
  • zem. 14.6.2014 (78 let)
    New York City, New York, USA

Biografie

Ultra Violet, vlastním jménem Isabelle Collin Dufresne, se narodila do silně věřící katolické rodiny ve Francii v r. 1935 a již během školních let se zdárně bouřila proti přísným konvencím. Odjezd v 16 letech za sestrou do New Yorku byl pro ni vysvobozením a možností plně rozvinout svou extrovertní osobnost. Jako velká obdivovatelka umění začala v krátké době vcelku úspěšně obchodovat s obrazy a její krása ji pomohla k snadnému navazování vztahů s umělci, vysoce postavenými politiky a jinými významnými osobnostmi té doby. Nikdy se netajila řadou milenců, mezi něž patřil mj. i Miloš Forman nebo Salvator Dalí.

Setkání s Andy Warholem a následně jejich dlouholeté přátelství silně ovlivnilo její další život a vývoj vnitřního excentrického „Já“. Stála v jeho uměleckých počátcích a dopomohla mu získat kontakty ve vyšších kruzích. Byla jeho inspirací, herečkou v jeho undergroundových filmech a pravidelnou návštěvnicí Továrny. Začala si říkat Ultra Violet a ladit své oblečení i vlasy dofialkova.

Zahrála si např. ve filmu PŮLNOČNÍ KOVBOJ vedle Dustina Hoffmana nebo ODCHÁZÍM... s Tinou Turner. Je možné ji rovněž zahlédnout v mnoha dokumentech o Andym Warholovi.

Ve své knize "Má léta s Andy Warholem" otevřeně vzpomíná na svá bouřlivá léta, vztah s Dalím, přibližuje chod Warholovy Továrny i vztahy mezi kolegy. Popisuje okolnosti kolem Warholova postřelení feministkou Valerií Solanasovou (zfilmováno v „I shot Andy Warhol“) a nezapomíná ani na tragickou smrt mladičké Edie Sedwick, přítelkyně Boba Dylana a další Warholovy Superstar (její příběh zfilmován ve „Factory Girl“).

Poté, co Isabelle alias Ultra Violet začne trpět vředy na tračníku a odmítne vážnou operaci, projde další velkou životní změnou a navrací se k víře. Od té doby se věnuje charitě a své umělecké dráze. Fialové barvy se však nevzdává.

Soňa "Figuska" Valentová

Host

TV pořady

1962 The Merv Griffin Show (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace