Reklama

Reklama

Mona Goya

Mona Goya

nar. 25.11.1909
Mexico City, Mexiko

zem. 08.10.1961 (51 let)
Clichy-la-Garenne, Francie

Biografie

Francouzská herečka Mona Goya patřila ve třicátých letech k mezinárodním filmovým hvězdám, i když její sláva se odehrávala téměř výhradně v rámci průměrných až podprůměrných filmů. Narodila se v Mexiku, ale její rodiče byli Francouzi, její skutečné jméno bylo Simone Isabelle Marchand. Rodina později přesídlila zpět do Francie a mladá Mona měla jasnou představu o své budoucnosti – stát se slavnou herečkou. S několika svými fotografiemi a mladistvými ambicemi navštívila v osmnácti letech filmové ateliéry a její neodbytnost přinesla brzy své ovoce. Již v roce 1928 hrála ve čtyřech filmech, mimo jiné ve slavném L'Herbierově díle PENÍZE (L'Argent, 1928), následně pak získala hlavní roli ve filmu PAPRSEK SLUNCE (Rayon de soleil, 1928).

Příchod zvuku na přelomu dvacátých a třicátých let uvrhl francouzskou kinematografii do nejistoty a Mona Goya se náhle ocitla bez práce. Odešla do Velké Británie, kde natočila dva filmy. Skutečnou hvězdu z ní pak udělal Hollywood. Američtí producenti si byli vědomi, že nástup zvuku ohrožuje jejich pozice v Evropě a proto se vrhli na natáčení vícejazyčných verzí svých úspěšných filmů s rodilými mluvčími, protože dabing v té době ještě neexistoval. Stejně jako jiní francouzští herci, tak i Mona Goya tedy počátkem 30. let odcestovala do Hollywoodu, kde ztvárnila velké role například v životopisném filmu JENNY LIND (1931) nebo ve francouzské verzi slavné komedie BUSTER SE ŽENÍ (Buster se marie, 1931). Nejslavnější z té doby byl film VZPOURA VE VĚZENÍ (Révolte dans la prison, 1930), který byl přepracováním amerického trháku The Big House ze stejného roku. Některé filmy v americké produkci vznikly i ve francouzských studiích.

Situace se ale v relativně krátké době změnila a evropské publikum se začalo dožadovat hollywoodských trháků v původních verzích s americkými hvězdami, načež producenti z ekonomických důvodů postupně od pořizování cizojazyčných mutací svých filmů upouštěli. Mona Goya se vrátila do Francie; nutno podotknout, že ne všichni francouzští herci se v Americe prosadili, Mona Goya ale byla jednou z těch úspěšnějších a do Evropy přijela již jako hvězda. Na druhou stranu je nutno přiznat, že její další práce pro film vycházela spíše z jejích fyzických předpokladů, než z kvalitních hereckých výkonů, což limitovalo její uplatnění na skutečně hodnotných titulech. Zlí jazykové tvrdili, že Mona Goya neoplývala nijak vysokou inteligencí a že bez rozmyslu přijímala všechny nabízené role, ale tvůrci filmů si jí cenili jako ztělesnění mladistvého elánu a optimismu a každá její středně velká, někdy i hlavní role, znamenala úspěch.

I nadále točila několik filmů ročně, za zmínku stojí několikerá spolupráce se slavným Fernandelem, s nímž natočila například mezinárodně úspěšnou historickou komedii FRANTIŠEK PRVNÍ (François Premier, 1937), hrála také pod režjiním vedením Sachi Guitryho, od nějž dostala příležitost v životopisném snímku LA MALIBRAN (1943), jiný významný režisér Abel Gance ji obsadil do dobrodružné historické romance KAPITÁN FRACASSE (Le capitaine Fracasse, 1943). Ve čtyřicátých letech vstoupila Mona Goya i na divadelní jeviště a v průběhu deseti let hrála například v Théâtre de Paris nebo Comédie des Champs-Elysées.

Po válce pak příležitostí výrazně ubylo a filmografie Mony Goyi se začala početně snižovat, v padesátých letech pak točila již i s několikaletými odstupy. Z její poválečné tvorby si zmínku zaslouží historický film MANDRIN (1947), v němž na sebe vzala podobu slavné markýzy de Pompadour. Z další dekády můžeme připomenout slavný film BABETA JDE DO VÁLKY (Babette s'en va-t-en guerre, 1959). Naposledy si Mona Goya zahrála v hořké komedii STARÁ GARDA (Les vieux de la vieille, 1960) po boku mužských hvězd své generace, jako byl Jean Gabin nebo Pierre Fresnay. Koncem padesátých let navázala také příležitostnou spolupráci s televizí.

Mona Goya zemřela následkem zhoubného nádorového onemocnění 8. října 1961 ve věku 51 let. Z jejího soukromí uveďme deset let trvající manželství s hereckým kolegou Fernandem Fabre (1899-1987). Vzali se v roce 1935, jejich svazek pak v roce 1945 skončil rozvodem.

Pavel "argenson" Vlach

Herečka

Filmy
1960

Stará garda

1959

Babeta jde do války

 

Les Amants de demain

1958

Le désert de Pigalle

 

Miss Pigalle

1957

Printemps à Paris

1956

Rencontre à Paris

1953

Le Portrait de son père

1951

Gibier de potence

Reklama

Reklama

 

Jamais deux sans trois

 

Maîtres-nageurs, Les

 

Milenci z mrtvého ramene

1950

Une nuit de noces

1949

Interdit au public

1948

Báječný Henry

 

Ma tante d'Honfleur

1947

Blanc comme neige

 

Mandrin

1946

Pas si bête

1945

L'extravagante mission

 

Vingt-quatre heures de perm'

1944

Malibran, La

1943

Donne-moi tes yeux

 

Feux de joie

 

Kapitán Fracasse

 

L'homme qui vendit son âme

 

Mon amour est près de toi

1942

Annette et la dame blonde

 

Défense d'aimer

1939

This Man in Paris

 

Tourbillon de Paris

 

Vous seule que j'aime

1938

Ernest le rebelle

 

Femmes collantes, Les

 

J'étais une aventurière

1937

Clothes and the Woman

 

François Premier

 

Josette

 

Messager, Le

1936

Juggernaut

1935

Cavalerie légère

 

Jonny, haute-couture

 

Époux célibataires, Les

1934

La banque Nemo

 

La porteuse de pain

 

Trois cents à l'heure

 

Un tour de cochon

1932

Coiffeur pour dames

 

L'âne de Buridan

 

Merveilleuse journée, La

 

Not So Quiet on the Western Front

1931

Amour et discipline

 

Buster se marie

 

Hardi les gars

 

Jenny Lind

 

La Bande à Bouboule

 

Quand on est belle

 

Révolte dans la prison

1930

Chérie

 

Flame of Love, The

 

Hai-Tang

 

Price of Things, The

 

Soyons gais

1929

The Lady from the Sea

1928

L'argent

 

Madame Récamier

 

Princesse Mandane

Seriály
1956

Famille Anodin, La

Režisérka

Filmy
1930

Chérie

Ovládací panel

Reklama

Reklama