foto

Simon Ward

  • nar. 16.10.1941
    Londýn, Anglie, Velká Británie
  • zem. 20.7.2012 (70 let)
    Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

Britský filmový, televizní a divadelní herec Simon Anthony Fox Ward se narodil v londýnském okrsku Beckenham své matce Winifred a otci Leonardovi, který se živil prodejem aut. Ve šlépějích svého otce však malý Simon nechtěl pokračovat, jeho snem bylo stát se hercem, a tak ve svých 13 letech začal navštěvovat londýnskou školu Alleyn's School, která je domovem divadla National Youth Theatre, jehož se stal brzy členem a na tamní scéně působil dalších osm let. V herectví se dále vzdělával na Royal Academy of Dramatic Arts a svůj profesionální debut si odbyl v Northamptonu v roce 1963. Následně působil také na divadelních prknech v Birminghamu, Oxfordu a v londýnské čtvrti West End.

Před kameru se poprvé postavil v roce 1964 při natáčení epizody Bloomsday britské televizní série Festival, v rámci které se divákům představovala díla světoznámých autorů jako byli James Joyce, Anton Pavlovič Čechov nebo Samuel Beckett. V následujících letech pokračoval ve své práci pro britskou televizní stanici BBC, a to až do roku 1967. V tomto roce totiž zazářil v roli Dennise v divadelní hře Joea Ortona „Loot“, což neuniklo pozornosti fimových tvůrců. Na filmovém plátně tak záhy debutoval ve snímku režiséra Lindsayho Andersona Kdyby… z prostředí britské soukromé školy, kde hlavní roli rebela Micka ztvárnil Malcolm McDowell a Simon si zde zahrál jednoho ze studentů. Ačkoliv se jednalo pouze o malou roli, nastartovala jeho filmovou kariéru a o pouhý rok se později se Simon objevil po boku Petera Cushinga v hororovém snímku studia Hammer Frankenstein Must Be Destroyed.

Další průlom v jeho kariéře nastal o pár let později, kdy byl obsazen do role Winstona Churchilla ve snímku Richarda Attenborougha Mladý Winston. Snímek o mládí budoucího britského premiéra se dočkal hned několika nominací na prestižní filmové ceny a stal se nejlepším anglicky mluvícím zahraničním filmem na Zlatých Glóbech v roce 1973. Samotný Simon získal za svou roli nominace v kategorii Nejslibnější nováček na již zmíněných Zlatých Glóbech a rovněž na domácích BAFTA Awards. Díky této roli a rostoucí popularitě začal Simon získávat zajímavější a významnější role. Hned v následujícím roce se objevil v roli kapitána Hoffmana v dramatu o posledních dnech nacistického Německa Hitler: The Last Ten Days, kde roli Adolfa Hitlera ztvárnil Alec Guinness.

Z hlediska diváckého zájmu však byla mnohem významnější role vévody z Buckinghamu ve hvězdně obsazené adaptaci románu Alexandra Dumase Tři mušketýři. Snímek Richarda Lestera se dočkal vřelého příjetí, a proto se o rok později v kinech objevilo pokračování s názvem Čtyři mušketýři, kde si své role zopakovalo prakticky celé herecké obsazení včetně Simona, který mezitím obdržel ocenění pro nejslibnějšího nováčka na Evening Standard British Film Awards. V téže době se rovněž představil jako Arthur Holmwood ve filmové adaptaci další literární klasiky, kterou byl Dracula Brama Stokera, kde si ústřední postavu nemrtvého hraběte zahrál Jack Palance.

V roce 1975 ztvárnil ústřední roli mladého veterináře Jamese ve snímku Všechny velké a malé bytosti, který byl natočen na motivy populárních knih britského spisovatele a veterináře Jamese Herriota. O rok později se objevil po boku Malcolma McDowella a Christophera Plummera ve snímku Stíhači, na start!, který se odehrávál v prostředí britské letecké jednotky v období I. světové války. Na konci 70. let jej diváci mohli spatřit po boku Kirka Douglase v hororu Holocaust 2000 nebo v historickém dramatu Svítání Zuluů, kde si zahrál poručíka britské koloniální armády Williama Verekera.

V roce 1981 se Simon objevil v povídkovém hororovém snímku Klub příšer, kde si záhráli i herecké ikony tohoto žánru jako Vincent Price, John Carradine nebo Donald Pleasence. O pár let později byl obsazen do filmu Superdívka, který vycházel z populárních komiksů vydavatelství DC a vyprávěl příběh Supermanovy sestřenice Kary Zor-El a Simon zde ztvárnil jejího otce Zor-Ela. V druhé polovině 80. let se čím dál více věnoval hrání v televizních filmech a seriálech, z nichž nejznámější byla hvězdně obsazená minisérie s Piercem Brosnanem a Ericem Idlem Cesta kolem světa za 80 dní.

V roce 1992 si Simon zahrál pana Lintona ve filmové adaptaci románu Emily Brontë Bouřlivé výšiny (též známé pod názvem Na Větrné hůrce), kde se v rolích Heathcliffa a Catherine představili Ralph Fiennes a Juliette Binoche. Mimo to se rovněž objevil v tureckém historickém seriálu Kurtulus, kde si po více než 20 letech zopakoval roli Winstona Churchilla. Po roce 2000 se Simon na televizních obrazovkách objevoval spíše sporadicky, přesto ztvárnil ještě několik zajímavých rolí, ať už to byl Sir Monty Everard v krimiseriálu stanice BBC Judge John Deed nebo biskup Stephen Gardiner v oceňovaném historickém seriálu Tudorovci. Ten byl také jeho poslední rolí před televizními kamerami, neboť dne 20. července 2012 Simon umírá ve svých 70 letech na následky polycytémie (onemocnění krvetvorných buněk).

Simon Ward byl od roku 1964 až do své smrti ženatý s Alexandrou Malcolm a společně měli tři dcery Sophii, Claudii a Kitty a právě jeho nejstarší dcera Sophie se rovněž vydala na hereckou dráhu (společně si zahráli ve snímku Bouřlivé výšiny a v seriálu Heartbeat).

Michal "Stanmi" Staněk

Herecká filmografie

Filmy

2015 Syrenia
2014 I Survived a Zombie Holocaust
2000 Atrapa-la (TV film)
1999 Real Women II (TV film)
1992 Bouřlivé výšiny
Dvojitý kříž
1989 Cesta kolem světa za 80 dní (TV film)
1986 Dlouhé odloučení
L'étincelle
1984 Superdívka
1981 Klub příšer
1980 Dominique
Rear Column, The (TV film)
1979 La Sabina
Last Giraffe, The (TV film)
Svítání Zulů
1978 The Four Feathers (TV film)
1977 Die Standarte
Holocaust 2000
1976 Stíhači, na start!
1975 Deadly Strangers
Děti nenávisti
Všechny velké a malé bytosti (TV film)
1974 Dracula (TV film)
Tři mušketýři 2
1973 Hitler: The Last Ten Days
Tři mušketýři
1972 Mladý Winston
1971 Quest for Love
1969 Frankenstein Must Be Destroyed
Počítám do jedenácti
1968 Kdyby...

TV seriály

2016 Letopisy rodu Shannara (TV seriál)
Krvavý oheň (S01E09)
Utopie (S01E08)
2010 Tudorovci (TV seriál)
Smrt monarchie (S04E10)
Tajemství srdce (S04E09)
Jak to má být (S04E08)
další epizody (10)
2009 Tudorovci (TV seriál)
Cromwellův konec (S03E08)
Protestantka Anna Klevská (S03E07)
Hledá se nová královna (S03E06)
další epizody (7)
2001 Judge John Deed (TV seriál)
1997 Family Affairs (TV seriál)
1994 Kurtuluş (TV seriál)
1992 Heartbeat (TV seriál)
1988 Pachuť smrti (TV seriál)
1987 Ruth Rendell Mysteries (TV seriál)
1986 Lovejoy (TV seriál)
1984 Allô Béatrice (TV seriál)
1981 Diamonds (TV seriál)
1973 BBC2 Playhouse (TV seriál)
Orson Welles' Great Mysteries (TV seriál)
1972 ABC Afterschool Specials (TV seriál)
No Exit (TV seriál)
1970 Black Tulip, The (TV seriál)
Roads to Freedom (TV seriál)
The Misfit (TV seriál)
1966 Thirteen Against Fate (TV seriál)
1965 World of Wooster, The (TV seriál)
1964 The Wednesday Play (TV seriál)
Theatre 625 (TV seriál)
Thursday Theatre (TV seriál)
1963 Festival (TV seriál)
1951 Hallmark Hall of Fame (TV seriál)

Dokumentární

1984 Supergirl: The Making of the Movie (TV film)

Host

TV pořady

1965 Call My Bluff (TV pořad)
Jackanory (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky