foto

Martin Klásek

  • nar. 25.2.1957 (63 let)

Biografie

Nastoupil jako šestnáctiletý chlapec do jevištní techniky Divadla S+H. Zakrátko na sebe upozornil svým loutkovodičským nadáním. Přešel tedy z techniky do uměleckého souboru a několik let se střídal ve vodění loutky Hurvínka. Když se posléze projevila jeho schopnost napodobit hurvínkovskou fistulku a prokázal potřebné herecké schopnosti, začal jej Miloš Kirschner připravovat jako svého nástupce. A tak Martin Klásek již v roce 1974 absolvoval v dětské hře "Hurvínek mezi broučky" svůj první herecký křest v postavách Spejbla a Hurvínka.

Po několikaleté pauze začal v roce 1982 s Milošem Kirschnerem pravidelně alternovat. Zprvu jen v dětském repertoáru, později i v představeních pro dospělé. Když kvůli zdravotním problémům omezil Miloš Kirschner namáhavé zahraniční cesty, pokračoval M. Klásek i v tradici cizojazyčných verzí, neboť divadlo od éry Miloše Kirschnera hraje vždy v jazyce té země, kde právě hostuje. Navazuje i na tradici autorské dílny divadla. Napsal dialogy pro dětskou hru "Přicházejí k nám S+H". Prvním samostatným autorským a režijním debutem byla hra "Hurvínek a zrcadlo", po kterém následovala další - "Hurvínek UFOnem". Tyto hry byly hrány i v cizině.

Roku 1990 se stal šéfem uměleckého souboru divadla a v roce 1996, po smrti Miloše Kirschnera, již třetím otcem hlavních protagonistů divadla. V uplynulé sezóně uvedlo D S+H v jeho režii hry "Hurvínek už zase zlobí" a "Hurvínkova cesta do Tramtárie", kterých je, spolu s Denisou Kirschnerovou, spoluautorem. Pokračuje i v mimodivadelních aktivitách. Občas se věnuje dabingu. V rolích S+H natáčí nové MC a CD, vystupuje v televizi. Potvrzuje tak, k radosti divadla i jeho fanoušků, životaschopnost této světově ojedinělé divadelní tradice.

Zdroj: Spejbl-hurvinek.cz

Herecká filmografie

Filmy

2017 Hurvínek a kouzelné muzeum
2010 Hurvínek na scéně

TV seriály

2003 Hurvínkův rok (TV seriál)

Dokumentární

2006 13. komnata (TV seriál)
13. komnata Heleny Štáchové (S02E06)
2005 Příběhy slavných (TV seriál)
Dřevěný mikrokosmos (S06E15)

Divadelní záznam

2005 Hurvínkova kouzelná flétna (divadelní záznam)
2004 Hurvínek a zrcadlo (divadelní záznam)

Režijní filmografie

Filmy

2010 Hurvínek na scéně

Divadelní záznam

2004 Hurvínek a zrcadlo (divadelní záznam)

Host

TV pořady

2013 Barrandovský Silvestr (TV pořad)
Nejlepší Večerníček (TV pořad)
Sejdeme se na Cibulce (TV pořad)
2012 Česká 30 (TV pořad)
Živě na jedničce (TV pořad)
2005 S Hurvínkem za lékařem (TV pořad)
2004 Uvolněte se, prosím (TV pořad)
1992 Šance (TV pořad)