foto

Dave Chappelle

  • nar. 24.8.1973 (46 let)
    Washington, District of Columbia, USA

Biografie

Černošský komik Dave Chappelle se narodil v americkém hlavním městě Washingtonu jako David Khari Webber Chappelle. Vyrůstal střídavě ve Washingtonu, Marylandu a Yellow Springs v Ohiu, kde také žije dnes. Jeho matka je univerzitní profesorkou a otec vyučoval zpěv.

Dave od mládí vynikal komediálním talentem a jako mnoho jeho kolegů začínal profesí jevištního baviče. Podobně jako třeba Eddie Murphy nebo Chevy Chase prošel proslulým pořadem "Saturday Night Live", vystupoval v televizi po boku Howarda Sternea až dokonce získal svoji vlastní zábavnou show s prostým názvem "Chappelle´s Show", jenž se v USA těšila solidní sledovanosti.

Od 90. let se počal objevovat i před filmovou kamerou. Zahrál si třeba v BLÁZNIVÉM PŘÍBĚHU ROBINA HOODA - parodii z dílny Mela Brookse na slavný megahit Kevina Costnera. Mohli jsme jej vidět také jako jednoho z přepravovaných vězňů - Joe "Pinballa" Parkera v akčním trháku s Nicolasem Cagem a Johnem Malkovichem CON AIR. Jinak, ale dostává daleko více příležitostí ve snímcích z nezávislé produkce.

Titulní úlohu "věčně zhuleného" údržbáře Thurgooda Jenkinse, jenž se snaží dostat z vězení neprávem odsouzeného kamaráda ztělesnil v nízkorozpočtové komedii MAZANÍ HOŠI, ke které sám napsal i scénář. Velký prostor dostal též ve hvězdně obsazeném nezávislém černohumorném komediálním filmu 200 CIGARET.

Dave Chappelle je známý, že si většinu svých skečů obvykle píše sám, rád paroduje zejména slavné černošské osobnosti a ve filmech i televizních pořadech často ztvárňuje dvojrole. Kromě hraní se aktivně věnuje také muzice. Je ženatý a má dva syny. Jeho manželka Elaine Mendoza Erfe pochází z Filipín.

Lukáš "Vojcl" Vojáček

Scenáristická filmografie

Host

Fanoušci tvůrce