foto

John Drew Barrymore

  • nar. 4.6.1932
    Beverly Hills, California, USA
  • zem. 29.11.2004 (72 let)
    Los Angeles, California, USA

Biografie

Americký herec John Drew Barrymore pocházel ze slavné herecké dynastie, jemu samotnému se ale v Hollywoodu příliš nedařilo, později se proslavil velkými rolemi v několika italských filmech, svou kariéru zakončil podružnými postavami v televizních seriálech. Narodil se v Los Angeles, jeho otcem byl významný divadelní a filmový herec John Barrymore (1882-1942), matkou otcova třetí manželka, modelka a proslulá kráska němé éry Dolores Costello (1903-1979). Rodiče se ale rozvedli v roce 1935 a John od té doby otce viděl jen jednou. Matka měla snahu vzdálit syna hereckému prostředí a poslala jej na vojenskou školu St. John’s Military Academy, John ale již v sedmnácti letech podepsal svou první filmovou smlouvu.

Jeho debutem před kamerou byla role Jeffa Clouda, mladšího bratra hlavního hrdiny, ve westernu THE SUNDOWNERS (1950), následovalo několik hlavních rolí v dalších westernech (HIGH LONESOME, 1950; QUEBEC, 1951), zajímavou příležitost mu nabídl slavný režisér Joseph Losey v psychologickém dramatu VELKÁ NOC (The Big Night, 1952). V dalším noir-filmu KDYŽ MĚSTO SPÍ (While the City Sleeps, 1956) v režii Fritze Langa se musel spokojit již jen s vedlejší rolí, mezitím začal častěji hrát v televizi.

V roce 1952 se John Barrymore poprvé oženil, jeho manželkou se stala filmová a televizní herečka Cara Williams (*1925), jejich syn John Blyth Barrymore (*1954) byl později taktéž hercem. John Barrymore přijal až v roce 1958 prostřední jméno Drew, do té doby býval ve filmových titulcích uváděn jako John Barrymore Jr. Herecká kariéra se ale neodehrávala podle jeho představ, nebyl spokojen se svými rolemi, stejně tak ale naopak s ním nebyli spokojeni režiséři; díky Johnově vzpurné povaze se s ním těžko spolupracovalo, několikrát byl i uvězněn za různé delikty související s násilím a alkoholem. Z jeho další filmografie připomeňme alespoň drama NIGHT OF THE QUARTER MOON (1959), které režíroval Hugo Haas.

Po rozvodu s Carou Williams zamířil koncem padesátých let do Itálie, kde již od konce druhé světové války byla vysoká poptávka po amerických hercích. Mezinárodní obsazení doplnil v dobrodružném filmu KOZÁCI (I cosacchi, 1960) v režii Viktora Turžanského. Tady se setkal s britským hercem Edmundem Purdomem, po jehož boku pak hrál knížete Jusupova ve francouzském historickém filmu RASPUTINOVY NOCI (Les nuits de Raspoutine, 1961). Jednu z hlavních rolí Odyssea hrál v italsko-francouzském filmu TROJSKÁ VÁLKA (La guerra di Troia, 1961), biblického Jidáše pak ztvárnil ve filmu PILÁT PONTSKÝ (Ponce Pilate, 1961).

V Itálii se také podruhé oženil a vzal si herečku Gabriellu Palazzoli, s níž žil deset let (1960-1970), měli spolu dceru Blyth Dolores Barrymore. I v Itálii se John Drew Barrymore znovu dostával do konfliktu se zákonem, tentokrát kvůli užívání a distribuci drog. Nadále ale točil, v titulech průměrných kvalit dostával příležitosti v dobrodružném žánru nebo filmech sandálu a meče. V polovině šedesátých let se vrátil do Ameriky a začal točit hlavně pro televizi. Velkým comebackem pro něj mohl být seriál STAR TREK (1966), na poslední chvíli ale z projektu odešel bez vysvětlení a jeho role musela být narychlo přeobsazena.

Třetí manželkou Johna Drew Barrymora se v roce 1971 stala původem maďarská herečka Ildiko Jaid Mako (*1946), známá později jako Jaid Barrymore. Z jejich manželství se narodila dcera Drew Barrymore (*1975), která dnes jako slavná herečka pokračuje v udržování rodného příjmení v celosvětovém povědomí. John Drew Barrymore se před kamerou objevil naposledy ve filmu NÁMOŘNÍK V ZELENOMODRÉM (Baby Blue Marine, 1976). Počtvrté se oženil v roce 1985 s herečkou Ninou Wayne (*1943), s níž měl dceru Jessicu. I toto čtvrté manželství skončilo rozvodem (1994).

Poslední léta života strávil John Drew Barrymore v soukromí a ústraní, odcizil se i svým dětem. Jeho dcera Drew Barrymore ostatně ve své knize Little Girl Lost zveřejnila jeho nelichotivý portrét alkoholika a na drogách závislého otce, který se nestaral o své rodiny. Bouřlivý život se nakonec odrazil v jeho stále se zhoršujícím zdravotním stavu, nakonec byl upoután na invalidní vozík. Zemřel v Beverly Hills 29. listopadu 2004 ve věku 72 let.

Pavel "argenson" Vlach

Režijní filmografie

TV seriály

1955 Matinee Theatre (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky