foto

Bubba Smith

  • nar. 28.2.1945
    Beaumont, Texas, USA
  • zem. 3.8.2011 (66 let)
    Los Angeles, California, USA

Biografie

Úctyhodných 201 centimetrů vysoký afroameričan, vlastním jménem Charles Aaron Smith pochází z Texasu. Než se stal hercem, věnoval se aktivně americkému fotbalu, který začal hrát už během svých studií na univerzitě v Michiganu. Odtud se v r.1967 přesunul do profesionální ligy NFL, kde působil jako obránce v barvách klubů Baltimore Colts(1967-71), Oakland Raiders(1973-74) a Houston Oilers(1975-76).

Po skončení hráčské dráhy se začal objevovat v televizi. Zpočátku jen vystupoval v reklamách a hostoval v seriálech, později se dočkal i několika spíše epizodních rolí ve filmech. Osudovou se mu stala v r.1984 úloha málomluvného policejního kadeta s obří postavou, ale měkkým srdcem Mose Hightowera v mimořádně úspěšné komedii POLICEJNÍ AKADEMIE. Stejnou roli si zopakoval ještě v dalších pěti z celkově šesti pokračování kultovní série.

Postava Hightowera jej sice mezinárodně proslavila, ale podobně jako většině jeho kolegů z tohoto snímku, se mu stala prokletím. Bubba Smith už nikdy nenatočil nic, čímž by se ze své životní role vymanil a i nabídek na filmování od té doby dostává jen poskrovnu, převážně v druhořadých komediích či nízkorozpočtových akčňácích, kde spíše než herecké nadání může uplatnit své fyzické přednosti.

Lukáš "Vojcl" Vojáček

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1985 Battle of the Network Stars XVIII (TV pořad)