foto

Bill Monroe

  • nar. 13.9.1911
    Rosine, Kentucky, USA
  • zem. 9.9.1996 (84 let)
    Nashville, Tennessee, USA

Biografie

William Smith Monroe neboli Bill Monroe se narodil 13. Září roku 1911, v městečku Rosine v Kentucky. Už jako malý chlapec se učil písně od své matky Malissy a svého strýce Pendletona Vandivera. Strýc byl již tehdy uznávaný houslista a jeho jméno později Billl zvěčnil skladbou o něm, s názvem Uncle Pen. Možná že právě on byl pro něho tou největší inspirací i při výběru nástroje – mandolíny, která má stejné ladění jako housle.

V roce 1927 Bill se svými bratry založil skupinu Monroe Brothers a stali se autory nesčetných písní a instrumentálních skladeb. Billův, do té doby nevídaný styl hraní na mandolínu, se během krátké doby stal velmi oblíbeným a začali jej napodobovat mnozí hudebníci. Právem proto byl a bude vždy označován za zakladatele hudebního stylu zvaného Bluegrass. Billovy písně i instrumentální skladby, se tak během let staly bluegrassovými standardy, které tak jako u Jazzu i jiných žánrů, zná a hraje každý hudebník daného stylu. Stal se inspirací i pro hudebníky z jiných stylů, z nich alespoň ten nejslavnější – Elvis Presley a Billova skladba Blue moon of Kentucky.

Nejznámější se ale stala až jeho sestava Blue Grass Boys, se kterou roce 1939 prorazil i do Grand Ole Opry. V kapele se okolo Billa postupně vystřídala dlouhá řada známých muzikantů, jmenovitě například Don Reno, Lester Flatt a Earl Scruggs, Del Mc Coury, Vassar Clements, Peter Rowan, Mac Wiseman a jiní, nejznámější sestava však asi dodnes zůstane ta s Flattem a Scruggsem. Kapela měla na tehdejší dobu nový až revoluční zvuk, unikátní rytmika tvořená kontrabasem a mandolínou, podepřená kytarou, houslemi a doplněna Billovým tenorem a vícehlasým vokálem.

Bill Monroe byl oceněn v roce 1970 uvedením do síně slávy Country Music Hall of Fame, v roce 1991 do mezinárodní International Bluegrass Musiv Hall of Honory a v roce 1997 posmrtně do Rock and Roll Hall of Fame. Během jeho života, ale i po jeho smrti, vznikla o něm celá řada dokumentárních pořadů, filmů, ale především hudebních nosičů.

Bill Monroe zemřel 9. září 1996.

Milan "bambulois" Marek

Herecká filmografie

Host

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky