foto

Nancy Allen

  • nar. 24.6.1950 (70 let)
    New York City, New York, USA

Biografie

Nancy je možno označit jako hvězdu nižší svítivosti a představitelku vedlejších rolí. Není prvoplánovou krasavicí, zřejmě proto ji můžeme vídat spíše v thrillerech a psychologických dramatech, než v milostných romancích.

Debutovala ve filmu POSLEDNÍ ESKORTA (1973, H.Ashby), kde ztvárnila menší roli dívky Nancy. Nebyla to ale její první role, na plátně se objevila již v roce 1962 ve snímku Ervena Jourdana MONEY IN MY POCKET. Herečkou ale vždy být netoužila, vyrůstala v rodině policejního důstojníka a od pěti let se věnovala tanci, který dále studovala i na newyorské High School for the Performing Arts, Quintano´s School for Yloung Professionals a u Franka Wagnera v Carnegie Hall absolvovala taneční kurzy. Nicméně již jako patnáctiletá se objevila v TV, hlavně v reklamách.

Zlom v kariéře nastal po hitchcockovsky laděném snímku OBLEČEN NA ZABÍJENÍ (1980 Dressed to Kill - De Palma), kde si vysloužila obdiv úlohou prostitutky Liz, následoval thriller VÝBUCH (1981 Blow Up - De Palma). Hrála i v hororu CARRIE (1976 - De Palma). Do paměti diváků se trvale zapsala jako policistka Lewis, v tehdy populárním kriminálním sci-fi ROBOCOP (1987 - P.Verhoeven) a jeho dalších dvou pokračováních. Devadesátá léta jí přinesla menší roli v Soderberghově ZAKÁZANÉM OVOCI (1998 - Out of Sight), objevila se i v hororu POLTERGEIST III (1988 - Gary Sherman), v roce 2001 hrála ve snímku OBĚH (Circuit - Dirk Shafer). Zahrála si i v seriálu LAW & ORDER, který běžel v naší televizi.

Nominována byla celkem na čtyři Zlaté globy za Robocopa, Dressed to Kill, Robocop 3, získala jej za Dressed to Kill. V letech 1979-84 byl jejím manželem Brian De Palma.

mat.ilda

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2002 The Colin Quinn Show (TV pořad)