foto

Zdeněk Ostrčil

  • nar. 4.2.1929 (88 let)
    Přerov - Újezdec, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Zdeněk Ostrčil se vyučil malířem pokojů v Újezdci. V letech 1950-1951 studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Gottwaldově obor užitá a dekorativní malba v architektuře a propagaci. Do Zemanova oddělení gottwaldovského studia nastoupil v roce 1951 a začal zde pracovat jako pomocný výtvarník a architekt trikových scén především na filmech Karla Zemana.

Pro pražskou televizi natočil krátký film KRÁL KOUDELE, pro bratislavskou potom snímek VRABOC NA KOLEJNICIACH. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let natočil večerníček PRÍHODY PSÍKA BODRÍKA. Od roku 1972 pracoval ve studiu Hermíny Týrlové. Zde vznikl i jeho mezinárodně úspěšný krátký film ROZPRÁVKA Z PÉRAČNÍKA, seriál SOMÁRIK, třináctidílný seriál BRAČEKOVIA MRAVČEKOVIA o dvou mravencích Julovi a Gustovi, jež objevují drobný svět v trávě a poznávají nové přátele. V osmdesátých letech natočil dva distribuční filmy pro kina: podle Petra Poše snímek KOMU PATŘÍ JEJÍ SRDCE a podle Ivana Urbana vyprávění ŠIJU, ŠIJU, POHÁDKU.

Technikou pletených reliéfních loutek realizoval sedmidílný seriál STRAPÚŠIK o stařence a jejích dvou přátelích Strapúšikovi a Mračaudle. Ještě před revolucí začal natáčet papírkový seriál o telátku Malinovi, které poznává svůj okolní svět, BOLO RAZ JEDNO TELIATKO. Většině těchto filmů dal líbivou, ale názornou výtvarnou podobu.

Po převratu, kdy byli všichni zlínští tvůrci propuštěni z ateliérů na Kudlově, odešel do nově vzniklého studia ve Zlíně-Malenovicích, kde pokračoval v práci až do roku 1998, kdy studio kvůli ztrátě zakázek zaniklo. Režíroval sedmidílný papírkový seriál pro bratislavskou televizi: ČO VIDELI STROMY, ve kterém stromy vyprávěly zvídavé dívce svoje příběhy z různých končin světa. Krátkou dobu Ostrčil působil přímo v bratislavském televizním studiu a jako lektor začínajících tvůrců. Jeho práce byla oceněna na mezinárodních festivalech v Teheránu a Barceloně.

Jeník "redfoxik" Beník

Režijní filmografie

Filmy

1984 Šiju, šiju pohádku

TV seriály

1987 Strapúšik (TV seriál)
1983 Bolo raz jedno teliatko (TV seriál)
1979 Bračekovia mravčekovia (TV seriál)
1971 Príhody psíka Bodríka (TV seriál)

Herecká filmografie

Dokumentární

2015 Filmový dobrodruh Karel Zeman

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace