foto

Tak Yuen

  • nar. 1.1.1956 (62 let)
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Tak Yuen byl student legendárního Yu Jim Yuena  a tvořil součást Seven Little Fortunes společně s akrobaty Sammo Hungem, Jackie Chanem, Wah Yuenem, Biao Yuenem a Corey Yuenem.

Premiéru ve filmu měl ve snímku Snake Prince (1976), kde hrál vesničana a druhé housle slavnému Ti Lungovi. Krom vystupování v raných filmech Jackieho Chana jako vedlejší herec a kaskadér dostal větší role ve snímcích Boxer z Chrámu (1979) či Moje Teta Young (1981).

V 80. letech se však více než herec úspěšněji prosazuje jako akční režisér, koordinátor kaskadérů, ale hlavně nápaditý choreograf. Jako herec si dodnes zahrál v 50 filmech ovšem jako choreograf a režisér akce spolupracoval na 70 snímcích. Vynikající bojové scény lze docenit ve snímcích Master (1980), nádherné scény v Milionářský express (1986), Angels II. (1988), Iceman Cometh (1989) či Dragon from Russia (1990).

Po úspěchu předešlých kritikou oceněných počinech spolupracoval se svým ¨bratrem¨ z pekingské opery neméně známým akčním choreografem Corey Yuenem. Tato spolupráce přinesla takové ovoce jako Spasitelé Duše (1989), Operace Scorpion (1992), Fong Sang Yuk (1993) -zde získal ocenění za choreografii, nebo Hero (1997).

Corey Yuen mu umožnil zázářit v roli záporáka v roce 1997 ve filmu Hero společně s bratry Wah Yuenem a Biao Yuenem. Tak Yuen spolupracoval se zvučnýmy jmény jako krásná Moon Lee, choreograf a režisér Woo-ping Yuen, dále s wu shu mistry Kuan Tai Chenem,  Wang Lung Weiem, Jetem Li, Chia-Liang Liuem, dokonalou Kara Hui, legendárním akrobatem Hou Hsiao či Taekwondo šampionem Jang Lee Hwangem. Tak Yuen dodnes aktivně natáčí a jeho zatím poslední zářez se jmenuje Zachraňte Generála Yanga (2013).

Grand "Epistemolog" Master

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace